Konec sdílených účtů na Netflixu láká podvodníky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.6.2023   

Změna v pravidlech užívání americké streamovací platformy Netflix je doprovázena snahami podvodníků vylákat z jejích klientů osobní údaje. Poukázala na to francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. 

Phishing s použitím falešného oslovení ze strany Netflixu není novinkou. Internetoví podvodníci používají e-maily i SMS a schovávají se například za falešný dotazník spokojenosti. Netflix nedávno ukončil možnost sdílených účtů, tedy účtů, které patřily dvěma osobám, jež pak mohly sledovat stream nezávisle na sobě. To se stalo další záminkou k rozesílání zpráv, které mají za cíl přimět uživatele zadat své osobní údaje na stránce, která se za Netflix pouze vydává.

V současné době koluje e-mail se zprávou, že nastal problém s fakturací k účtu, a výzvou, aby se zákazník k vyřešení potíží přihlásil svým uživatelským jménem a heslem, ale následně musí rovněž zadat například platební údaje. Adresa odesílatele ovšem prozrazuje, že nejde o oslovení ze strany Netflixu. Text e-mailu navíc obsahuje pravopisné chyby. Po rozkliknutí odkazu je uživatel přesměrován na podvodnou internetovou stránku, která vyžaduje zadání informací, které mohou být použity třeba ke krádeži identity nebo odcizení peněz.

Pokud takovou zprávu obdržíte, okamžitě ji smažte a zablokujte odesílatele, radí UFC-Que Choisir. V případě, že jste na podvod naletěli, zablokujte svou platební kartu, oznamte celou záležitost bance a podejte trestní oznámení.

Netflix upozornil na tento problém na svých internetových stránkách a připomněl, že nikdy nevyžaduje čísla kreditních karet ani hesla prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Přihlásit