Nové sazby parkovného určuje váha a pohon vozu

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.6.2023   

Francouzský Lyon v roce 2024 zavede inovativní systém zpoplatnění parkování: parkovné se bude řídit pohonem a hmotností vozidla. Radnice se tak snaží omezit počet velkých aut ve městě a bojovat proti znečištění ovzduší.

Po zaparkování řidič zadá registrační značku svého vozu do parkovacího automatu. Stroj bude propojen s registrem vozidel a bude tak schopen identifikovat typ pohonu a hmotnost auta. Sazba parkovného se automaticky přizpůsobí těmto dvěma údajům. Elektromobily budou mít sníženou sazbu ve výši 15 eur měsíčně s výjimkou vozidel s hmotností přes 2,2 tuny, například Tesla S , X či Porsche Taycan, na která bude uplatňován maximální tarif stejně jako na plug-in hybridy, jejichž zvýhodnění bude platit pouze do hmotnosti 1,9 tuny.

Předplacené parkování vozů s běžným benzinovým nebo naftovým pohonem a hmotností nad 1725 kg bude ve výši 45 eur za měsíc. Řidiči vozidla s klasickým pohonem a hmotností 1000–1725 kg zaplatí 30 eur měsíčně. Vozidla do 1000 kg budou patřit do nejnižší sazby s 15 eur/měs.

Podle lyonských úřadů je hmotnost obzvláště důležitým ukazatelem, protože přímo souvisí s emisemi CO2 nebo spotřebou surovin a energie. Velké rodiny (se třemi a více dětmi) nebo rodiny s nízkými příjmy ovšem budou zvýhodněny možností platit nejnižší částku, tedy 15 eur měsíčně.

Zda bude nový systém výhodnější než současný, ukáže čas. Záležet bude na míře respektu k placenému parkování ze strany návštěvníků města, který se dnes odhaduje na pouhých 20 %. Lyon nebude prvním městem na světě, které zavede parkovné podle hmotnosti vozů. Stejný princip začne platit ve čtvrti Rosemont-La Petite-Patrie v Montrealu (Kanada) už letos v červenci, upozornila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Přihlásit