Test kontaktních grilů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2023

K létu grilování neodmyslitelně patří. Co když ale nemáte zahradu či terasu anebo chcete grilovat po celý rok bez ohledu na počasí? Řešení nabízí kontaktní gril, který můžete rozpálit přímo v kuchyni. Do laboratoře jsme poslali 14 modelů a zjistili, že cena nemusí mít při výběru hlavní slovo.

Grily v testu

Grilování je oblíbenou letní kratochvílí, která spojuje dobré jídlo, čas s rodinou a přáteli, pohodovou atmosféru a slunné počasí. Ne každý však má prostor pro zahradní grilovačku. Není ale třeba věšet hlavu. Grilované dobroty si můžete připravit i v bytě, a to po celý rok. Alespoň to slibují výrobci kontaktních grilů. Elektrický gril sice nenahradí charakteristický praskot a vůni ohně, díky absenci kouře jej ale lze použít kdekoliv a oproti běžnému grilu může být i přívětivější ke zdraví.

Při klasickém grilování vznikají karcinogenní látky hořením dřeva či uhlí a také pálením odkapávajícího tuku z masa. Jde zejména o polycyklické aromatické uhlovodíky a heterocyklické aminy. Toxické látky se přitom tvoří i přímo v potravinách. Výběrem grilu můžete tato rizika omezit, přičemž ty elektrické kontaktní lze považovat za méně rizikovou alternativu. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak obstojí v praxi.

Grilovalo se maso, zelenina i ryba

Otestovali jsme, jak dobře kontaktní grily ve skutečnosti grilují. Do laboratoře jsme poslali 14 modelů a vyzkoušeli přípravu kuřecích prsou, lososa, zeleniny a sýrových toustů. Zhodnotili jsme také snadnost obsluhy, kvalitu zpracování a spotřebu elektřiny.

Do známek za hlavní zkoušku grilování se promítla celková délka předehřívání a grilování i senzorická kvalita výsledných pokrmů. Kromě chuti jsme kladli důraz především na rovnoměrnost zbarvení a texturu jídel. Maso muselo být všude dostatečně propečené a zároveň šťavnaté, zelenina nesměla být rozbředlá, ale ani syrová. Laboranti zároveň sledovali, jestli se v průběhu grilování neobjevuje nežádoucí zápach, kouř či přílišné unikání šťávy, potažmo sýra.

Co také testujeme

Ze sortimentu malých kuchyňských spotřebičů a vybavení pro vaření již dTest otestoval stovky výrobků. Testovali jsme:

Můžeme shrnout, že testovaným kontaktním grilům se nevedlo špatně. Jak se ovšem dozvíte z článku, ne všechny disciplíny šly grilům stejně dobře. Například křehká kuřecí prsa, která patří mezi klasické pokrmy z grilu, mnohé modely potrápila. Je totiž uměním maso nevysušit, nepřipálit ani nepodávat napůl syrové. Nelehká výzva prověřila kulinářské dovednosti kontaktních grilů a odhalila jisté rezervy. Problémy byly zejména se sušším, „žvýkavým“ masem a někdy i nerovnoměrným opečením.

Nejlepší kontaktní gril nemusí být nejdražší

Kontaktní grily pro nás testovali zkušení laboratorní odborníci. Z výsledků testu se dozvíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, jak dobře grilují, zda jsou všechny stejně praktické a kvalitní a jakou mají spotřebu elektřiny. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze. Ukázalo se, že řídit se při nákupu pouze cenovkou nemusí být nejlepší strategií.

Našim nezávislým testům můžete důvěřovat. Místo subjektivní recenze na kontaktní gril či marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní výrobek. Rozhodování, který kontaktní gril si pořídit, vám může ulehčit také náš nákupní průvodce s užitečnými tipy a radami.


Testované výrobky - kontaktní grily (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kontaktní grily (33 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023


Přihlásit