Jak vybrat kontaktní gril

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Aktualizováno: 26.7.2018

Vybavení grilovacích přístrojů může být značně variabilní. Některé nabízejí navíc vychytávky, jako jsou třeba minutka, barevný indikátor teploty, zvuková signalizace nebo víko, díky kterému lze gril otevřít jako knihu a opékat jídlo jen zespoda. Propracovanější modely se mohou chlubit například vestavným sběrným šuplíkem na šťávu, která se během přípravy z jídla uvolňuje, nebo přídavnými grilovacími deskami, jež je možné střídat.

Vybrat dnes jakýkoli přístroj je sázka do loterie, protože lze dopředu jen těžko zjistit, jak vám bude vyhovovat a jaké výkony od něj očekávat. Přesto lze některé nežádoucí rysy eliminovat ještě před koupí, a zaměřit se naopak na ty žádoucí.

Kontaktní grily existují v různých velikostech. Od malých o velikosti toustovače až po relativně velké přístroje, které mají na šířku i půl metru. Pokud máte málo prostoru pro skladování, jistě se spolu s velikostí hodí i možnost uschovávat přístroj nastojato a s uzamykatelnými čelistmi.

Přístroje mohou mít různý počet vyměnitelných grilovacích desek. Většinou nabízejí žebrovanou a hladkou. Některé však mají navíc i desku na zapékání sendvičů či přídavný pekáček, ve kterém lze připravovat pokrmy v omáčce a gril tak plní funkci trouby. Je jistě snazší, když lze grilovací desky mýt myčka - ne všechny však tuto možnost dovolují.

Důležitou součástí je sběrná nádoba na odkapávající tuk a šťávu z pokrmů. Některé je mají vestavné, jiné je dodávají v podobě přídavných misek a existují i takové modely, které svou misku nemají vůbec. Výhody a nevýhody nechť zváží každý sám. Integrovaný šuplík či jiný vestavný prostor nemůžete na rozdíl od misky nechtěně posunout či převrhnout. Kromě vyjmutí a vymytí nevyžaduje během grilování žádnou péči.

Některé přístroje umožňují grilovat na otevřeném grilu. Takové modely lze rozevřít jako knihu a získat tak dvojnásobnou grilovací plochu - bez působení tepla shora. Propracovanější modely nabízejí pro vybrané potraviny automatické předvolby a další funkce a vychytávky navíc, jako například zvukovou signalizací ukončeného předehřevu, digitální displej, analogovou či digitální minutku, nastavitelné grilovací víko či sklon grilovací desky apod.

V neposlední řadě mnohé napoví i kvalita zpracování. Při výběru sledujte sílu použitých materiálů a jejich přechody, zdali jednotlivé částí lícují či jak „čistá“ jsou jejich zakončení. Všechny mezery a štěrbiny v okolí grilovací desky budou velmi pravděpodobně znečištěné hned při prvním grilování, můžete si proto udělat představu, jak snadné bude čištění.

Databáze testovaných výrobků

Kontaktní grily (19 výrobků)
poslední aktualizace: 2.8.2018


Přihlásit