Devět mýtů a pravd o úklidu

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.4.2023   

Úklidové zlepšováky a tipy na výkonnější čištění v domácnosti se periodicky objevují v různých médiích a tradují se v rodinách nebo mezi přáteli. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports konzultovala s odborníky účinnost devíti z nich a zařadila je do speciální publikace věnované úklidu.

Vyleštíte sklo opravdu nejlépe novinami? Nikoliv. Vlhké noviny se snadno trhají a barvivo může zabarvit okenní rám. K čištění skla je nejlepší použít utěrky z mikrovlákna.

Čistí ocet všechno? Záleží na použití. Ocet je kyselina, uvolní špínu a může si poradit s bakteriemi, ale pouze ve vysoce koncentrovaném stavu. Většina lidí přitom přidává malé množství octa do velkého množství vody. Octem však nelze čistit například přírodní kámen nebo dřevěné povrchy, které může poškodit.

Jsou péřové prachovky účinnější než utěrky z mikrovlákna? Ne. Prachovky z pštrosích per sice dobře udrží prach, ale jsou drahé a obecně nejsou tak účinné jako prachovky z jehněčí vlny nebo mikrovlákna. Většina péřových prachovek a jejich napodobenin prach jen rozvíří. Mohou z nich vypadávat kousky peří, které je pak nutné zvlášť uklízet.

Působí čisticí přípravek okamžitě? Ne. Doporučuje se jej nechat působit 2–3 minuty. Vždy se řiďte návodem k použití. Například dezinfekční prostředky potřebují ke skutečné likvidaci bakterií nejméně 10 minut.

Jsou při odstraňování nečistot a bakterií nejúčinnější provázkové mopy? Ne. Studie ukázaly, že mopy z mikrovlákna jsou zhruba o 25 % účinnější. Provázkové mopy jsou velmi savé, takže jsou skvělé při čištění velkých skvrn, ale důkladného úklidu docílíte mopem z mikrovlákna.

Vyčistí Coca-Cola záchod? Spíše ne. Coca-Cola obsahuje kyselé složky (například kyselinu fosforečnou), proto může být účinná při odstraňování vodního kamene, ale vhodnější jsou tradiční čisticí prostředky. Colový nápoj může vzniklé skvrny barevně zvýraznit a obsažený cukr může podporovat růst bakterií.

Je chlór dobrý čisticí prostředek? Ne. Chlór ve skutečnosti nečistí, protože neodstraňuje nečistoty. Dokáže ovšem zesvětlit skvrny, takže věci vypadají čistěji. Chlór dobře ničí bakterie, proto je vhodnější používat jej k dezinfekci, nikoliv jako čisticí přípravek.

Je ruční mytí nádobí účinnější než použití myčky? Dnes už ne. Současné spotřebiče jsou velmi účinné a hravě překonávají účinnost ručního mytí. Navíc jsou úspornější – spotřebují mnohem méně vody, než když umyjete nádobí vlastnoručně. Jejich spotřeba elektřiny také není vysoká.

Umí lak na vlasy odstranit inkoustovou skvrnu? Dnes už ne. Dříve byly laky na vlasy plné alkoholu, který odstraňuje inkoust. Současné výrobky obsahují tužidla a další látky, které mohou skvrnu jen zhoršit. Na inkoust z propisky nebo pera na oblečení je účinnější (a levnější) použít líh.

Přihlásit