Jak testujeme robotické sekačky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • sečení: 54 %
  • obsluha: 25 %
  • baterie a spotřeba: 6 %
  • dílenské zpracování: 5 %
  • hlučnost: 10 %

Sečení

Při zkoušce sečení běžného trávníku je každé sekačce vymezen trávník o ploše 200 m2. Trávník je rozdělen na dvě plochy – jednu větší, druhou menší. Obě pak spojuje úzká ulička. Na plochu jsme také umístili několik překážek – úsek plotu, květinový záhon, terasu a strom – a do celkového hodnocení započítali kvalitu posečení v jejich okolí.

Běžný trávník necháváme sekat po dobu čtyř týdnů. S robotem manipulujeme co možná nejméně. Na začátku testu je výška sečení nastavena na 50 mm. Každý týden se pak o jeden cm snižuje. Konečná výška trávy je tak 20 mm. Po každém týdnu laboratorní pracovníci kontrolují čistotu a rovnoměrnost střihu a také celkový vzhled trávníku.

Zkoušky sečení vlhkého trávníku probíhají po dešti nebo umělém zavlažení. Vysoký trávník necháme dorůst do 10 cm. Zkoušíme také sečení ve svahu s 35% sklonem a také na hrbolatém povrchu.

Obsluha

Hodnotili jsme srozumitelnost, obsažnost a praktičnost návodu k použití. Známku jsme rozdávali za snadnost instalace nabíjecí stanice a také vytyčování hraničního kabelu. Laboratorní odborníci rovněž kontrolovali nastavení manuálního nebo automatického programu. U sekaček, které touto možností disponují, bylo hodnoceno dálkové ovládání.

nastavení výšky sečení jsme hodnotili samotný úkon nastavení výšky sečení a rozsah. Známku jsme dávali také za snadnost výměny žacích čepelí.
přenášení a manipulaci jsme hodnotili snadnost zvednutí a přenášení robota a základny a potřebný prostor pro uskladnění. Čistění zohledňuje hlavně snadnost zbavení robota nečistot i v hůře přístupných místech.

Baterie a spotřeba

Hodnocení za baterii a spotřebu se skládá ze samotné spotřeby elektrické energie, doby nabíjení a výdrže baterie.

Bezpečnost

Zkoušeli jsme elektrickou i mechanickou bezpečnost přístrojů. Při hodnocení mechanické bezpečnosti nás zajímalo, zdali se přístroj automaticky zastaví, když ho v průběhu sečení zvednete ze země, a jak dlouho to případně trvá. Nebo jestli se ho můžete za provozu dotknout. Dále jsme každou sekačku nechali najet na botu simulující lidskou nohu.

Dílenské zpracování

Zahrnuje kvalitu materiálů a konstrukce samotného robota, nabíjecí stanice, hraničního kabelu a zajišťovacích kolíků, ale také ostrost a výdrž čepelí.

Hlučnost

Probíhalo jak objektivní měření úrovně hluku vydávaného sekačkou, tak i subjektivní posouzení.

Přihlásit