Jak testujeme cestování s dětmi

Ve společném mezinárodním testu pod vedením organizace Stiftung Warentest: 17 dětských autosedaček normovaných skupin 0+, 0/I a I, z toho vždy po jedné se systémem Isofix, jakož i normovaných skupin I/II/II a II/III.

 • Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení
  Bezpečnost (ochrana před úrazem při nehodě) 60 %, obsluha, manipulace, komfort 40 %.
 • Snížení hodnocení
  Pokud byla bezpečnost při nehodě »uspokojivá« nebo horší, nemohlo být hodnocení testu kvality lepší. Hodnocení testu kvality nemohlo být lepší než manipulace a komfort. Při »dostatečné« ochraně před chybnou manipulací nemohla být skupina zkoušek zaměřených na manipulaci a komfort lepší. Komplikace a nedostatky zjištěné při zkoušce „usazení a připoutání dítěte“, za které byl výrobek ohodnocen jako »nedostatečný«, mohla být manipulace jen »dostačující« (3,6).
 • Bezpečnost (ochrana před úrazem při nehodě)
  Zkoušky zaměřené na bezpečnost dětských zádržných systémů vycházely z normy EHK OSN ECE R 44/03. Mimo jiné se zaměřily na posuny hlavy, zpoždění, resp. zrychlení, které působí na hlavu a hrudník, riziko poranění měkkých částí břicha, prokluz. Při zkouškách vícerozsahových autosedaček se používaly různé velké zkušební figuríny. Čelní náraz: při rychlosti 60 km/h a impulsu posunu (ve shodě s Euro NCAP) ve vyztužené hrubé karosérii modelu VW Golf IV. Boční náraz: zkoušky vycházely z návrhu normy ISO/TC22/SC12/WG1, avšak karosérie měla dveře; zkoušky probíhaly na zkušební dráze s kolmo nainstalovanou vyztuženou hrubou karosérií VW Golf IV při rychlosti 25 km/h. Bezpečnost konstrukce výrobku: sledoval se chod bezpečnostních pásů, podpěrka hlavy, stabilita dítěte v sedačce.
  Průběh zkoušek byl dokumentován s pomocí vysokorychlostních kamer.
 • Obsluha, manipulace, komfort
  Návod k používání: tři odborníci a tři laici nezávisle na sobě posuzovali návody z hlediska úplnosti jejich obsahu, srozumitelnosti a návodnosti. U výrobků se mimo jiné zaměřovali na povinné varovné nápisy, na jejich viditelné umístění. Ochrana před následky chybné obsluhy: chybně namontované dětské zádržné systémy snižují ochranu dítěte v případě nehody, tj. zvyšují nebezpečí úrazu a zpochybňují celkovou ochranu dítěte. Pravděpodobnost chybné obsluhy posuzovali tři odborníci a deset laiků. Montáž (upevnění) autosedačky, usazení a připoutání dítěte: jednalo se o praktické zkoušky, které prováděly týmy složené z odborníků a laiků. Pro zkoušky byla použita tato vozidla: Mercedes třídy E, Opel Zafira, VW Golf IV (čtyřdvéřový) a Ford Siesta (dvoudvéřový). Komfort pro dítě: posu-zovaly se a hodnotily úhly opěrek, dostatek místa pro nohy (podpěrky nohou), ruce a ramena (záda), odvětrávání, čalounění, výhled dítěte ze sedačky. Údržba: kontrola symbolů doporučené údržby (včetně informace o materiálovém složení), snímání potahu, vlastní údržba, pevnost švů, opětovné navléknutí potahu na konstrukci sedačky.

Přihlásit