Jak testujeme zimní pneumatiky

V mezinárodním testu, který se uskutečnil společně se sdružením ADAC a dalšími evropskými automobilovými kluby a spotřebitelskými organizacemi, se testovalo 34 sad zimních pneumatik, z toho 18 rozměru 155/70 R13 T a 16 rozměru 205/55 R16.

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Mokrá vozovka 30 %, sníh 20 %, suchá vozovka 15 %, náledí 10 %, vztah k životnímu prostředí 25 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  Celkové hodnocení kvality mohlo být jen o půl známky lepší než hodnocení jízdních vlastností na mokré vozovce nebo na sněhu. Bylo-li hodnocení na mokré nebo suché vozovce »nedostatečné«, nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. V případě »nedostatečné« za brzdění nemohlo být hodnocení celé skupiny lepší. Byl-li obsah polycyklických aromatických uhlovodíků »dostatečný« nebo horší, mohlo být hodnocení skupiny „Vztah k životnímu prostředí“ jen o jednu známku lepší.
 • MOKRÁ VOZOVKA
  Ovladatelnost: časové zkoušky a subjektivní posouzení na 1900 metrů dlouhé dráze dlouhodobě vystavené neustálému dešti.
  Brzdění na asfaltu a betonu, pod dlouhodobým deštěm, z rychlosti 80 km/h na 20 km/h. Aquaplaning na rovné vozovce: vjezd do vodní nádrže o hloubce 7 mm a akcelerace. Aquaplaning v zatáčkách: na 200metrové kruhové dráze, dlouhodobě vystavené neustálému dešti, na níž se vytvořila louže o hloubce 4 mm. Vjezd do louže s konstantním rázem volantu v rychlosti 70 až 100 km/h. Směrové vedení (zatáčky): projíždění po asfaltové kruhové dráze, dlouhodobě vystavené neustálému dešti.
 • SNÍH
  Brzdění z rychlosti 30 km/h. Rozjezd: zjišťování tažné síly v závislosti na prokluzování. Trakce, směrové vedení (zatáčky): projíždění průsmyků se stoupáním od 8 do 12 %.
 • SUCHÁ VOZOVKA
  Subjektivní posouzení jízdní stability a ovladatelnosti na vysokorychlostní dráze. Brzdění: na asfaltu z rychlosti 100 km/h na 1 km/h.
 • NÁLEDÍ
  Brzdění z rychlosti 25 km/h. Rozjezd: zjišťování tažné síly v závislosti na prokluzování. Trakce, směrové vedení (zatáčky): jízda po kruhové dráze o průměru 18 metrů.
 • VZTAH K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
  Odolnost vůči opotřebení: 5000 kilometrů na zkušebním zařízení a namátkové zkoušky v konvoji na úseku nad 10 000 kilometrů; měření hloubky profilu vždy na 24 místech na plášti pneumatik. Spotřeba pohonných hmot: měření spotřeby při rychlostech 80 km/h, 100 km/h, 130 km/h. Hluk: uvnitř vozu subjektivní posuzování pojezdového hluku při jízdě na asfaltu a betonu a při brzdění z rychlosti 80 km/h na 30 km/h. Zvenku subjektivní posuzování záznamu snímací hlavy, tj. záznamu pojezdového hluku na asfaltové dráze standardu ISO, v rychlosti 80 km/h s vypnut˘m motorem, a rovněž zjišťování naměřených hodnot v dB(A). Obsah polycyklických aromatických uhlovodíků: ve smyslu směrnice EU 2005/69/ES.
 • RYCHLOSTNÍ ZKOUŠKA
  Na venkovním zkušebním okruhu ve smyslu požadavků testovacího programu, které jsou nad rámcem normy DIN 7805.

Přihlásit