Jak testujeme pneumatiky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení:

  • mokrá vozovka: 42 %
  • suchá vozovka: 28 %
  • životnost: 12 %
  • odírání: 6 %
  • vliv na spotřebu: 6 %
  • hlučnost: 3 %
  • udržitelnost: 3 %

Limity hodnocení

Uspokojivé a jakékoliv horší hodnocení parametrů mokrá vozovka, suchá vozovka, opotřebení či vliv na spotřebu paliva limituje celkové hodnocení, které nemůže být lepší než nejhorší známka udělená v některé ze zkoušek.

16palcové pneumatiky byly testovány na Volkswagenu Golf.

17palcové pneumatiky byly testovány na Volkswagenu T-Roc. 

Mokrá vozovka

Zkoušky na mokré vozovce historicky představují největší výzvu a zároveň odhalují nejvíce pochybení. Také z tohoto důvodu mají největší podíl na celkovém hodnocení. Ovladatelnost i další jízdní vlastnosti se zjišťují subjektivním posouzením dvěma profesionálními řidiči při jízdě na čas na dráze s povrchem vydatně pokropeným vodou dlouhé 1900 m.

Známka za brzdění je udělována na základě délky brzdné dráhy. Zpomaluje se z rychlosti 80 km/h na nulu na asfaltu a betonu. Oba povrchy jsou vystaveny vytrvalému dešti.

Potenciálně vysoce nebezpečným jevem je aquaplaning, tedy ztráta přilnavosti s vozovkou při vjetí do vrstvy vody. Odolnost vůči aquaplaningu na rovné vozovce se ověřuje tak, že vozidlo vjede levými koly při kritické rychlosti (která je zjištěna před samotným testem) do úseku se souvislou vrstvou tekoucí vody o hloubce 8 mm. Na daném místě začne zrychlovat a zrychluje až do okamžiku, kdy kola ztratí přilnavost. Aquaplaning v zatáčkách se testuje na kruhové dráze o průměru 200 m vystavené vytrvalému dešti. Na dráze je 20m úsek s tekoucí vodou o hloubce 5 mm. Vozidlo vjede při rychlosti 60 až 100 km/h do vody s konstantním úhlem natočení volantu a zvýší rychlost o 5 km/h.

Směrové vedení odborníci posuzují při jízdě po asfaltovém okruhu vystaveném vytrvalému dešti. Zjišťuje se limitní přilnavost pneumatik a zaznamenává se čas na kolo.

Suchá vozovka

Subjektivní posouzení je opět prováděno dvěma zkušebními jezdci. Na vysokorychlostní dráze zkoušejí jízdní stabilitu i celkovou ovladatelnost. Délka brzdné dráhy je měřena na asfaltu. Brzdí se z rychlosti 100 km/h na 0 km/h.

Opotřebení

Každá pneumatika ujede na zkušebním přístroji vzdálenost 5000 km a 15 000 km ve zkušebním konvoji. Hloubka dezénu po celém běhounu se pravidelně měří laserovým paprskem a výsledný nájezd se dopočítává. Dále je každá pneumatika podrobena důkladné analýze, která má vyloučit možné defekty způsobené konstrukční vadou.

Vliv na spotřebu pohonných hmot

Měření spotřeby probíhá při konstantní rychlosti 100 km/h na dvoukilometrovém okruhu. Jízda je několikrát opakována a počítá se průměrná spotřeba.

Na celkové známce má nově podíl také hmotnost pneumatiky.

Odírání

Známkovalo se na základě srovnání hmotnosti pneumatiky před zkouškou celkového nájezdu a po ní. V tabulce uvádíme hmotnost uvolněného materiálu v mg na ujetý kilometr přepočtenou na jednu tunu automobilu (mg/km/t).

Hlučnost

Známka za hlučnost uvnitř vozidla sestává ze subjektivního posuzování pojezdového hluku při jízdě na asfaltu a betonu a brzdění z rychlosti 130 km/h na 30 km/h. Vnější hlučnost prověřujeme dvojím způsobem, subjektivním posuzováním záznamu hluku na asfaltové dráze v rychlosti 80 km/h s vypnutým motorem a rovněž objektivním měřením hluku v decibelech.

Udržitelnost

Parametr udržitelnost odráží ekologičnost a společenskou odpovědnost v rámci výroby.

Všichni výrobci byli ještě před začátkem testu požádáni o poskytnutí bližších informací o svých produktech. Zajímalo nás, kde se pneumatiky vyrábějí, zda splňují různé standardy environmentálního managementu (ISO 14001, 14040, 14044 nebo 14025), zda se výrobce účastní iniciativy OSN Global Compact, zda pneumatika obdržela relevantní ohodnocení udržitelnosti (např. EcoVadis) nebo zda a jak výrobce umožňuje zpětný odběr použitých pneu.

Přihlásit