Test zimních pneumatik 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2022

Jízda na letním obutí po 1. listopadu za nízkých teplot, na sněhu, ledu či v břečce nejenže porušuje předpisy, ale hlavně může být velmi nebezpečná. Tentokrát jsme jízdní vlastnosti, výdrž a další parametry pneu ověřovali na rozměrech 185/65 R15 a 215/60 R16. V obou kategoriích jsme narazili jak na povedené pneu, kterým v zimě můžete věřit za každého počasí, tak i na gumy, jež si váš vůz nezaslouží.

V našem časopisu jste si mohli v minulosti přečíst testy zimních pneumatik, letních pneu i celoročních gum. Tentokrát padla volba opět na zimní pneumatiky. Zkoušeli jsme jízdu na mokru, sněhu, ledu i suchu. Měřili jsme hloubku dezénu a zjišťovali vliv na spotřebu benzínu.

Zimní pneu nejznámějších značek

Do testu byly zařazeny pneumatiky o rozměrech 185/65 R15 a 215/60 R16. Volili jsme hlavně nejznámější značky, jako je Continental, Michelin, Bridgestone, Goodyear nebo například český Barum. V každém rozměru bylo otestováno 17 gum. Nejlevnější 15palcové stojí kolem 1300 Kč za kus, nejdražší šestnáctky i více než 3500 Kč.

Jak vybrat zimní pneu

Většina výrobců zimních pneumatik řidiče láká na vynikající jízdní vlastnosti za každého počasí. Nejlepší je však na tvrzení pneumatikářských firem a prodejců příliš nedbat a při výběru se kromě vlastního úsudku spoléhat také na výsledky nezávislých testů. S výběrem pneumatik pomůže také náš nákupní průvodce.

Tento rok jsme pro Vás v laboratoři provedli:

  • 2× test pneu Goodyear
  • 2× test pneu Continental
  • 2× test pneu Michelin
  • 2× test pneu Bridgestone
  • 2× test pneu Dunlop
  • test pneu Barum, Vredestein, Firestone, Fulda, Semperit a dalších

Co v recenzích pneumatik běžně nenajdete

Naším cílem je otestovat pneumatiky v podmínkách, které od listopadu do dubna běžně panují na českých, potažmo evropských silnicích. Všechny pneu procházejí totožným testovacím programem na specializovaných okruzích, testovacích drahách a také na dalekém severu. Dbáme na to, aby ve srovnání pneumatik panovaly rovné podmínky.

Test na suché vozovce – Zkoušela se ovladatelnost, jízdní stabilita i délka brzdné dráhy na suchu.

Test na mokré vozovce – Nejdůležitější zkouška, při které se měřila brzdná dráha, zkoušela ovladatelnost a směrové vedení. Také se zjišťovala odolnost proti aquaplaningu na rovné vozovce i v zatáčkách.

Test na sněhu – Jezdilo se za severním polárním kruhem, opět se zkoušelo brzdění. Ověřovala se trakce a testovala ovladatelnost.

Test na náledí – Ledovku simuloval zimní stadión. Na vytyčené dráze testovači vyzkoušeli směrové vedení a také brzdění.

Test hlučnosti – Hodnotila se vnější i vnitřní hlučnost pneumatik.

Test vlivu na spotřebu paliva –Typ nasazených pneumatik může ovlivnit objem spotřebované nafty či benzínu. Měřila se spotřeba na 100 km při jízdě konstantní rychlostí 100 km/h.

Test opotřebení – V průběhu testu se pravidelně měřila hloubka dezénu a počítalo se, kolik kilometrů můžete na pneumatikách ujet, než je bude třeba přezout.

Vyšší cena nemusí být rozhodující

Zkoušky odhalily, že pokud chcete ušetřit, neměli byste sledovat pouze pořizovací cenu pneumatik. Možná ještě důležitějším parametrem je jejich výdrž.

Zajímavosti z testu zimních pneumatik

Velké rozdíly v brzdných drahách: Délka brzdné dráhy může být v nebezpečných situacích na vozovkách klíčová. Rozdíly v brzdné dráze na mokré vozovce mohou činit i 10 metrů.

Životnost: Rozdíly v desítkách procent. 15palcové pneu s nejvyšší výdrží potřebovaly výměnu po více než 46 tisících km. Nejkratší nájezd byl pouhých 22 700 km. U 16palcových pneumatik byly rozdíly také markantní.


pneu o rozměru 215/60 R16 (porovnat)

pneu o rozměru 185/65 R15 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky 2020–2022 (92 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2022


Přihlásit