Test sušiček prádla 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2022

Vůni sluncem usušeného prádla asi nic nenahradí, ne každý má ale k dispozici balkón či zahradu, aby si ji mohl dopřát. Další možností sušení prádla je využití klasické šňůry či sušáku – na ty jsme si ostatně nedávno také posvítili. Řada domácností ale sahá po modernějším způsobu, tedy sušičce prádla. Do testu jsme tentokrát zařadili 18 modelů a krom toho jsme se zaměřili také na srovnání standardních a ekologických programů.

Test sušiček prádla vám přinášíme pravidelně každý rok. Stejně jako v předchozích letech jsme se zaměřili na modely s tepelným čerpadlem. Zohledňujeme tak situaci na trhu, kde tento typ výrobků už nějakou dobu jasně převládá. Pokud byste přesto v obchodě narazili na přístroj bez tepelného čerpadla, doporučujeme se mu raději vyhnout. Jde totiž o starší a energeticky náročnější technologii a zvlášť v dnešní době se každá provozní úspora hodí. Do testu jsme zařadili výrobky známých značek od Miele přes Whirlpool až po LG či Candy v širokém cenovém rozpětí – od cca 10 000 do 44 000 Kč. Test opět ukázal, že kvalitní výrobek lze pořídit i za poměrně příznivou cenu.

Jdeme na to

Stejně jako v minulých letech všechny testované modely prošly mnoha dílčími testy. Největší podíl na celkovém hodnocení má jako obvykle samotné sušení prádla, respektive jeho přesnost a rovnoměrnost. Druhou na celkovém hodnocení nejvíce se podílející součástí testu je spotřeba elektrické energie.

Sušičky jsme ale podrobili řadě dalších náročných prověrek. Zjišťovali jsme například, zda a jak moc se prádlo během procesu sušení zmačká a jak pracné bude tedy následné žehlení, jak dlouhý čas k usušení přístroje potřebují nebo jak snadno či obtížně se obsluhují. A jak to u domácích spotřebičů míváme ve zvyku, nevynechali jsme ani prověrku hlučnosti. Už na tomto místě můžeme prozradit, že právě ta byla jednou z problematických zkoušek, za niž u některých výrobků padaly i nedostatečné známky. Problémem byl rušivý, až iritující zvuk, který  některé sušičky vydávaly.

Zajímavou součástí testu sušiček je také článek Eko programy nemusejí být výhra o srovnání standardních a ekologických programů a jejich (ne)úspornosti.

Test doplňují i výsledky dotazníku týkajícího se používání sušiček, na který odpovídaly tisíce lidí napříč Evropou. Zajímavá zjištění, jež z dotazníku vyplynula, najdete v článku Zvyklosti spotřebitelů při používání sušiček.


Testované výrobky - sušičky prádla (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušičky prádla (114 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit