Jak vybrat prací prostředek

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.8.2022

Výrobci pracích prášků přicházejí stále s novými reklamními tvrzeními, kterými se snaží přitáhnout spotřebitele právě na svůj výrobek. Výběr pracího prášku se odvíjí od dvou kritérií, a to zda má být ve formě prášku nebo gelu a na jaké prádlo je určený.

Výhody prášku

Pokud máte velmi znečištěné prádlo a chcete jej co nejlépe vyprat, potom je prášek lepší volbou. Během laboratorních zkoušek, při kterých byla látka ušpiněna bahnem, trávou, krví, kečupem, hořčicí, kávou nebo čajem, byla daná látka většinou čistší při použití prášku.

Prášek využijte i v případě, že chcete vaše oblečení udržet dokonale bílé a rádi byste zamezili jejich zešedivění. Prášky totiž obsahují bělidla, která prací prostředky v tekuté formě postrádají.

Při praní barevného prádla je však třeba mít na paměti, že čím větší je prací síla, tím hůře odolávají barvy na oblečení. Zkrátka prášek s bělidly účinně vypere bílou košili, ale  pestrobarevnému triku prokáže - zejména při dlouhodobém používání - spíše medvědí službu. Proto by se při praní barev mělo používat prostředků na barevné prádlo, které je chrání a bělidla neobsahují.

Kdy zvolit tekutý prostředek

Pokud nechcete pořizovat více prášků na praní a toužíte po univerzálním (na bílé i barevné), sáhněte po pracím gelu. Tekuté prášky vám v tomto ohledu vyjdou vstříc právě díky absenci bělidel a optických rozjasňovačů, které blednutí barev zapřičiňují. Jeho používáním sice neztratíte syté barvy, ani větší zašpinění však nezmizí.

Pokud používáte tekutý prací prostředek na potřísněné barevné oblečení, doporučujeme před samotným mytím látku se skvrnou očistit nejdříve mýdlem nebo nalít prací prostředek přímo na ni.

Pozor na alergenní složky

Všichni výrobci by měli na etiketě udávat přítomnost možných alergenních látek v případě, že jejich množství v daném čisticím prostředku přesáhlo hodnotu 100 mg/kg. I když by měl být uživatel díky těmto údajům dobře informován, neznamená to ještě jistotu, že se citlivé osoby vyhnou nežádoucí reakci. Odborníci potvrzují, že se jedná jen o technické údaje, které netvrdí, že daná složka nemůže způsobit alergickou reakci i v menším množství. To se může různě lišit podle druhu látky a citlivosti dané osoby. Testy ukazují, že valná většina tekutých prášků obsahuje celkem velké množství alergenních látek. Bohužel právě tyto látky v podstatě vůbec neslouží ke zlepšení pracího účinku, ale jen jako aromatické prostředky.

Jak se vyhnout alergenům

Naší první radou je, ověřte si etiketu hned při nákupu v obchodě a pořiďte si takový prací prostředek, který neobsahuje žádné aromatické složky. Pokud už v daném prostředku jsou, nemělo by jejich množství přesáhnout 100 mg/kg. To by mělo být v pořádku v případě, že nejste alergici, jinak doporučujeme ověřit si množství alergenů v jednotlivých pracích prostředcích, například dotazem na výrobce.

Druhou radou je naše doporučení preferovat spíše prací prostředky v podobě prášku než tekutiny, obsahují totiž alergenů mnohem méně.

Jak nezatěžovat přírodu

Každý prášek či gel obsahuje na obalu informaci o doporučeném dávkování. Berte ohled na to, kolik dávek prací prostředek obsahuje. Čím větší dávka, tím větší ekologická zátěž. Velké objemy totiž vyžadují velké obaly, velké obaly jsou zase náročnější na výrobu, skladování i dopravu. To všechno zanechává v přírodě otisk a to jenom z toho důvodu, aby měl zákazník pocit, že toho za své peníze dostává hodně, o prací účinnosti toho příliš nevypovídá. Objemy prášků i gelů totiž tvoří hlavně plnidla, respektive voda.

Databáze testovaných výrobků

Prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo (20 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022
Prací prostředky na barevné prádlo (20 výrobků)
poslední aktualizace: 31.3.2022


Přihlásit