Test hrabel na sníh 2022

Publikováno v časopise 1/2022

Sněhová nadílka umí překvapit nejen silničáře. Ať už jde o pár schodů před prahem, chodník k brance, nebo dvůr, na odklízení sněhu je třeba být dobře vybaven. Přinášíme vám proto výsledky testu dvanácti hrabel na sníh. V laboratoři jsme nechali prověřit jejich odolnost při práci i vůči povětrnostním vlivům a také ergonomii. Výsledky jsou opravdu pestré, rozdali jsme známky od velmi dobrých po dostatečné.

Asi nikdo si nepřeje začít den uklouznutím na zasněžených schodech či chodníku. Namrzlá dlažba přikrytá sněhovou čepicí může způsobit s trochou štěstí jen pár modřin, v horších případech bývá příčinou naražených kostrčí nebo zlomenin. Zkazit náladu může také prasklé či zlomené hrablo uprostřed závějí a neustálé pořizování nových nástrojů. Rozhodli jsme se proto zahájit nový rok testem hrabel na sníh.

Do laboratoře putovalo 12 modelů, přičemž z většiny šlo o plastová hrabla, jedno bylo z hliníku. Co se týká madel, zastoupena byla plastová, hliníková a dřevěná. Hrablo na sníh můžete pořídit již za pár set korun – nejlevnější výrobek v našem testu stál 150 Kč. Cena těch nejdražších se šplhala na více než tisíc korun.

Mezi hrably panují rozdíly

Zaměřili jsme se především na odolnost hrabel a také na snadnost a pohodlnost používání. Všech 12 modelů absolvovalo zkoušky provozní a klimatické odolnosti, které měly za cíl prověřit, jestli hrabla zvládnou náročnou zátěž a jak jejich vlastnosti ovlivní mráz a vlhko. Ve zkoušce ergonomie jsme pak posuzovali, zda se s hrably komfortně pracuje. Můžeme prozradit, že výsledky testu ukázaly značné rozdíly mezi jednotlivými výrobky. Za provozní odolnost jsme dokonce rozdali kompletní škálu našich známek.

Ze zkoušky hrnutí po asfaltovém povrchu odešla nejodolnější hrabla pouze s mírným odřením, se kterým je zkrátka třeba počítat. U řady výrobků jsme ovšem zaznamenali závažnější opotřebení a deformace. Pokud se vás týká časté odklízení sněhu a vybíráte nového pomocníka, doporučujeme nahlédnout do našeho testu.


Testované výrobky - hrabla na sníh (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Hrabla na sníh (12 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021


Přihlásit