Jak vybrat česnek

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.10.2020

Nákup česneku nemusí být tak snadný, jak by se mohlo zdát. Vybírat totiž můžeme z mnoha variant.

Nakupujeme-li česnek v obchodech, jde bez výjimky o sušený.  S tím lze nakládat bez dalších omezení. Pokud si však pro česnek zajdete přímo k pěstitelům, možná si v době sezóny česnekové sklizně v červenci a srpnu přinesete čerstvý česnek. K okamžitému zpracování jej můžete použít bez jakýchkoliv úprav, pokud však máte v úmyslu jej skladovat, je třeba nechat čerstvý česnek vysušit.

Při nákupu česneku v obchodech vám může s výběrem pomoci etiketa. Informace na ní však nejsou příliš obsáhlé. V každém případě na ní musíte najít adresu prodávajícího, množství česneku v balení vyjádřené hmotností, případně počtem kusů; zemi původu a číslo šarže.  Pokud jde o původ česneku, v posledních letech spotřebitelé preferují ten český. Tuzemská produkce ovšem nestačí pokrýt domácí spotřebu, proto se vleká část česneku dováží. Nejčastějšími zeměmi původu jsou Španělsko, Itálie, Egypt nebo Čína.

Z obchodního hlediska se česnek dělí podle barvy paliček a stroužků do čtyř, respektive pěti základních druhů. Tyto představují zhruba 95 % celosvětové produkce česneku.

Jarní bílý patří mezi druhy s tvrdým stvolem, tzv. paličáky. Slupky paličky i jednotlivých stroužků mají bílou barvu. Jde o nejranější druh, paličky dosahují v průměru 50 mm až 70 mm.

Jarní fialový se rovněž řadí mezi paličáky, vyniká fialovými proužky na vnější slupce paličky a červeno-hnědou barvou slupky stroužků. Sklízí se na počátku sezóny a paličky jsou velikostně srovnatelné s jarním bílým česnekem.

Bílý česnek postrádá tvrdý stvol, jde o tzv. nepaličák. Slupka paličky bývá bílá, vyloučeny však nejsou ani jemné fialové proužky. Obal jednotlivých stroužků má béžovou barvu. Stroužky jsou obvykle v paličce rozmístěny nerovnoměrně, což ji dává nepravidelný tvar. Bílý česnek patří k druhům sklízeným uprostřed sezóny, paličky dosahují v průměru 50 mm až 70 mm.

Morado je označení pozdního druhu paličáků s bílou slupkou paliček a červeně obalenými stroužky. Paličky tohoto druhu mívají díky paprskovitě rozmístěným stroužkům pravidelný tvar, v průměru dosahují 45 mm až 55 mm.

Jednostroužkový (Solo) česnek doplňuje předchozí čtyři základní druhy česneku a zásadně se od nich liší stavbou paličky. Ta má v tomto případě podobu jediného stroužku, řadí se mezi nepaličáky. Paličky o průměru 35 mm až 45 mm jsou bílé a mohou se na ni objevit i fialové proužky.

Ani česneku se nevyhýbají různé vady. Při nákupu si všímejte zejména změny barvy a tvaru. Hniloba, plíseň, i poškození škůdci se obvykle projeví zhnědnutím slupky a stroužků, případně různými deformacemi povrchu. Zhroucený tvar paličky také může prozradit vysychání stroužků. Při nákupu se také vyhněte viditelně klíčícímu česneku.

Databáze testovaných výrobků

Česnek (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Přihlásit