Jak testujeme aplikace pro seniory

Jak hodnotíme

Hodnocené vlastnosti a jejich váhy.

  • obsluha: 65 %
  • vybavenost: 25 %
  • ochrana dat: 10 %

Aby bylo zajištěno, že aplikace jsou testovány ve srovnatelných podmínkách, jsou telefony zvolené pro testování referenční a mají jen minimální nebo žádné zásahy do operačního systému ze strany výrobce. V případě Androidu proto v úvahu přichází například Pixel 3, u iOS pak iPhone XS. Bylo rozhodnuto, že pro test budou používány co možná nejnovější verze OS (Android 9.0, iOS 12.2).

Obsluha

Hodnocena je uživatelská přístupnost aplikace – možnosti zvětšení ikon a písmen, přístup k hodinám, stavu baterie, zprávám, fotografiím.

Známky rozdáváme také za případný výskyt nežádoucích a rušících prvků – reklam, žádosti o hodnocení aplikace a podobně.

Hodnocení obdržela celková velikost ikon a tlačítek (čím větší, tím lepší), čitelnost textu (pokud menu text vůbec obsahovalo – některé aplikace si vystačí čistě s ikonami), celkový vzhled a také struktura menu. Čím méně kroků musel uživatel provést, aby mohl provést určitý úkon, tím lépe.

Známka za každodenní používání sestává z hodnocení snadnosti navigace v hlavní nabídce, telefonování a přijímání hovorů, vytáčení telefonních čísel, práce s galerií fotografií, surfování po internetu, práce s e-maily, chatovacími programy, zprostředkování videohovorů a také srozumitelnosti nápovědy.

Vybavenost

Hodnocení vybavenosti reflektuje, jak bohatě je aplikace vybavena – kolik funkcí umožňuje a zda/kolik obsahuje specifických užitečných widgetů, které by seniorům mohly usnadňovat každodenní život. Všímali jsme si možností uzamčení, ochranu před spamem a phishingem a specifické funkce jako počasí nebo zpravodajství.

Ochrana dat

Kontrolovali jsme, zda a jak aplikace informuje uživatele o využívání dat, jaká různá data posílá na vlastní servery nebo třetím stranám a zda je možné odesílání dat aplikaci zakázat. Všímali jsme si také, zda jsou data odesílána šifrovaně.

Přihlásit