Jak vybrat sendvičovač

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.9.2021

Křupavé tousty se šunkou, sýrem či jinou náplní můžete připravit k snídani, svačině i večeři a málokoho s nimi urazíte. Dají se konzumovat teplé i studené, výborně se hodí jako svačina pro děti do školy nebo na výlety. V tomto nákupním průvodci se dozvíte, na co se zaměřit při pořizování sendvičovače.

Sendvičovač můžeme považovat za jedno ze základních vybavení běžné domácnosti. Málokdo tohoto kuchyňského pomocníka nezná, i přesto jej ale stručně představíme. Klasický sendvičovač se skládá ze dvou křídel a rukojeti. Na obou částech má plotýnky z nepřilnavého materiálu, za nimiž se nacházejí elektrická topná tělesa. Tělo přístroje může být z plastu či nerezové oceli a důležitou roli zastává izolace, která odděluje žhavé části od zbytku přístroje. V Česku je tento spotřebič rozšířený také pod názvem toustovač. (V angličtině však toaster obvykle znamená jiný typ spotřebiče, a to topinkovač.) Příprava sendvičů je jednoduchá a rychlá. Mezi dva plátky toustového chleba vložíte náplň, obvykle šunku a sýr, a celý komplet zavřete do sendvičovače, jenž suroviny pomocí rozžhavených desek zapeče.

U sendvičů to nekončí

Většina modelů pojme v jedné várce dva sendviče, některé zvládnou i čtyři, ty ale nejsou tak rozšířené. Jednotlivé přístroje nabízejí různé tvary sendvičů v závislosti na reliéfu zapékacích desek. Setkat se můžete s trojúhelníkovými tousty, u kterých diagonální příčka rozdělí plátky chleba na dva menší trojhránky, dále s tousty ve tvaru čtverce nebo lastury. Zajímavostí jsou toustovače, se kterými můžete připravit sendviče v podobě oblíbených dětských postaviček, zvířat či smajlíků.

V obchodech narazíte na dva typy sendvičovačů – základní a multifunkční. Základní slouží čistě k přípravě sendvičů, zapékací desky jsou obvykle pevnou součástí přístroje a nelze je měnit. Jeho cena se pohybuje v řádech stokorun, nejlevnější modely v našem testu stojí okolo 300 Kč, nejdražší pak tisíc korun.

Oproti tomu multifunkční modely umožňují výměnu plotýnek a lze v nich připravovat například vafle, lívance, pannini a využít je můžete i jako gril. Jejich výhodou je vedle množství funkcí také pohodlnější údržba, protože odnímatelné plotýnky můžete mýt pod tekoucí vodou a někdy dokonce i v myčce. Jejich cena se pohybuje nejčastěji mezi jedním až dvěma tisíci korun.

Je tedy důležité promyslet, zda oceníte větší množství funkcí a budete přístroj využívat k zapékání různých surovin nebo si vystačíte s jednodušším a levnějším toustovačem. Pokud se rozhodnete pro multifunkční sendvičovač, doporučujeme zjistit a porovnat, které zapékací desky výrobci s přístrojem dodávají, případně které další lze dokoupit. Nejčastěji se setkáte s plotýnkami na přípravu sendvičů (jednoho či více tvarů), vaflí a s grilovacími deskami.

Obsluha vás nepotrápí

Sendvičovač je malý a jednoduchý přístroj. Ve většině případů jej stačí pouze zapojit do zásuvky a tím se uvede do chodu, u některých modelů můžete narazit také na vypínač. Na dostačující zahřátí vás upozorní světelná kontrolka. Všechny námi testované modely disponují dvěma světelnými indikátory – zapnutí přístroje a připravenosti k zapékání. Pokročilejší výbava, jako zvuková signalizace, termostat a další možnosti nastavení, je spíše raritou. Obsluha sendvičovačů je snadná, což potvdily i výsledky našeho testování.

V neposlední řadě se při výběru hodí zkontrolovat délku přívodního kabelu a také celkové rozměry sendvičovače. Rozmyslete si, kde budete chtít přístroj v domácnosti skladovat a používat. Co se hmotnosti týče, u námi testovaných modelů se pohybovala v rozmezí 1,2–3 kg. Neměli byste tedy mít problém s umisťováním toustovače ani do horních polic kuchyňské linky. Délka kabelu se pohybovala od 60 do 95 cm.

Databáze testovaných výrobků

Sendvičovače (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2021


Přihlásit