Jak vybrat plotostřih

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Velikost živého plotu, tvrdost keřů nebo stromků, ze kterých je tvořen, a dostupnost elektrické sítě. To jsou hlavní faktory výběru elektrických nůžek na plot neboli takzvaných plotostřihů. 

Pokud máte na zahrádce jen krátký a nízký živý plot nebo tvarujete pár malých keřů, vystačíte si s klasickými manuálními zahradnickými nůžkami. Stroj na práci nepotřebujete. Pokud však živý plot měří několik metrů na délku a má i patřičnou výšku, jsou na jeho úpravu vhodnější mechanizované nůžky. Na trhu jsou buď elektrické, nebo akumulátorové, které jsou vhodným nástrojem pro běžné zahrádkáře, nebo benzínové, které se hodí pro velké pozemky či úpravu veřejných prostranství.

Elektrické nůžky na plot potřebují dobrou dostupnost elektrické sítě, proto jejich využití bude spíš v okolí vašeho domu, kam dosáhne prodlužovačka. Jejich výhodou je především nižší pořizovací cena ve srovnání s akumulátorovými modely. Ty na druhou stranu nabízejí volnost pohybu a zcela eliminují riziko přestřihnutí přívodního kabelu.

Některé akumodely jsou dodávány s konkrétní baterií, u jiných je možné vybírat z více výkonnostních variant a lépe je tak přizpůsobit vašim potřebám a podmínkám. Obecně platí, že čím je větší napětí baterie, tím budou nůžky výkonnější, a čím větší je její kapacita, tím déle vydrží pracovat na jedno nabití.

Ideální vlastnosti a výbava

Plotostřihy mají lištu s ostrými protiběžnými zuby, které se starají o střihání větví. Čím bude lišta delší, tím větší část plotu naráz upravíte, na druhou stranu s přibývající délkou lišty narůstá hmotnost stroje a zhoršuje se manévrovatelnost. Pro běžné zahrádkáře stačí délka lišty do 55 centimetrů. Ovšem pozor, plotostřihy jsou vybaveny krytem pro přední ruku, který je někdy neprakticky umístěn tak, že zkracuje využitelnou délku lišty. Místo výrobcem deklarovaných 55 tak může být efektivních pouze 35 centimetrů její délky. Před koupí si proto nůžky dobře prohlédněte, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

S provedením lišty souvisí také výkon stroje. Odborníci doporučují, aby na každých 10 centimetrů délky bylo 100 wattů výkonu. Podle výsledků našeho testu to sice není až tak úplně potřeba, ale jako obecné pravidlo pro nákup použít lze – tedy čím větší výkon, tím větší síla a rychlejší střih. Kvalitu a schopnost střihu ovlivňuje kromě výkonu také vzdálenost mezi jednotlivými zuby lišty. Čím větší bude vzdálenost, tím větší průměr větvičky dokážou nůžky uchopit. To však samo o sobě ještě o kvalitě střihu neodpovídá, důležitá je totiž i hloubka střihu, což je vzdálenost od okraje zubu k hraně lišty. Ta určuje, jak silnou větvičku by nůžky měly naráz ustřihnout.

V ideálním případě by obě čísla měla být co největší a rozdíl mezi nimi co nejmenší, aby zachycené větvičky byly vždy naráz ustřihnuty. S rostoucí hloubkou řezu by se však zvětšovala šířka lišty a velikost zubů a nářadí by bylo příliš robustní a mělo by větší hmotnost. Ve skutečnosti proto narazíte na modely s velkým rozestupem nožů, ale ne s tak velkou hloubkou řezu. Při výběru elektrických nůžek doporučujeme zohlednit stav vašeho živého plotu, hlavně sílu větví, a podle toho vybírat takové, které mají dostatečně dimenzovanou, ještě lépe naddimenzovanou lištu. Pokud totiž budete stříhat větvičky o průměru blížícím se maximálnímu rozestupu nožů, budou mít nože tendenci k občasnému zasekávání a místo čistého řezu pak bude docházet spíš k „okusování“.

Při střihání svislých částí plotu je výhodou otočná zadní rukojeť, která usnadňuje držení nůžek. Ještě užitečnější je však přední rukojeť ve tvaru písmene U se spínačem po celé její délce. Díky ní totiž lze plynule měnit úchop podle toho, jakou část plotu zrovna střiháte. Přední rukojeť ve tvaru písmene T toto neumožňuje, protože spínač je umístěn pouze na její horní části.

Databáze testovaných výrobků

Plotostřihy akumulátorové (7 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015
Plotostřihy elektrické (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.7.2015


Přihlásit