Běžecké lyže: Rady pro sportování

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 17.6.2005   

O jakékoliv lyže, běžky nevyjímaje, je zapotřebí se starat – zejména pravidelně parafinovat skluznici. Neposkytne-li vám při koupi běžek odbornou instrukci prodávající, obraťte se na lyžařský servis, aby vám jeho pracovníci poradili s údržbou skluznice...

O jakékoliv lyže, běžky nevyjímaje, je zapotřebí se starat – zejména pravidelně parafinovat skluznici. Neposkytne-li vám při koupi běžek odbornou instrukci prodávající, obraťte se na lyžařský servis, aby vám jeho pracovníci poradili s údržbou skluznice (předsezónní, jak se o ni starat v sezoně a po sezoně).
POZOR! Parafín se aplikuje na skluznou část skluznice, nepatří na mazací komoru, pro kterou se používá stoupací vosk!

Parafín se doporučuje (a je to nejlepší) zažehlovat. Dělá se to tak, že se nanese (natře nebo nakape) na skluznici a potom se tahy žehličkou rozžehlí (z parafínu se při zažehlování nesmí kouřit, v opačném případě se ničí). Lyže by se měla řádně prohřát, což poznáme podle toho, že parafín netuhne ihned, nýbrž až po chvíli. Až ztuhne, setře se speciální lyžařskou stěrkou a skluznice se vyleští kartáčem. Všechen ulpělý parafín by se měl odstranit. Skluzná část skluznice rozpuštěný parafín absorbuje, nasává, a tak se stává rychlejší a trvanlivější. Nebudou-li se lyže mazat, skluznice „zešupinatí“, seschne a už nikdy nebude tak rychlá a „zdravá“ jako zamlada.
Na mazací komoru patří stoupací vosk (stoupací vosky tuhé a klistry), který se musí po každém lyžování smývat speciálním roztokem. Nikdy k tomuto účelu nepoužívejte benzín!!!
Rozhodnete-li se pro běžecké lyže s protismykovými zářezy, vězte, že u nich je parafinování skluzné části skluznice také naprostou nezbytností.

Vždy mějte na paměti, že agresivní posypové sole lyžím škodí. Při jakékoliv přepravě (i na zahrádce vozu) je balte do ochranných vaků.

Diskuze

Přihlásit