Běžecké lyže: Rady pro rozhodování

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 10.10.2005   

Ze všeho nejdříve reálně odhadněte své lyžařské dovednosti a schopnosti a poté vyberte způsob lyžování, který budete nejčastěji praktikovat. Nenadsazujte své schopnosti! Stejně jako se nehodí rekreační lyže pro závodění (jsou těžší a pomalejší), tak se nehodí závodní lyže pro turistiku (jsou určeny pro tvrdý povrch, nejsou univerzální ani patřičně odolné, i jsou zbytečně drahé...). Je to stejné, jako kdybyste si pro popojížďění Prahou zakoupili místo městského automobilu třeba auto závodní.

Nabízené druhy lyží plně pokrývají celé spektrum lyžařských alternativ: závodní, sportovní, sportovně rekreační, turistické, speciální – a pokud správně ohodnotíte sami sebe, máte šanci zakoupit lyže, které jsou vhodné přesně pro váš způsob lyžování. Takže - „vstupní“ otázka zní: Jaký jsem lyžař? Odpovídejte popravdě...

 • rekreační
  Chodím na lyžích na procházky a výlety. Na skluz a rychlost se nezaměřuji, jelikož nejsem dostatečně technicky a fyzicky vybaven či mě to prostě nebaví.
  Zvolte lyže turistické (rekreační), které jsou sice trochu těžší a širší než lyže sportovní, což by však při turistice nemělo tolik vadit. Jejich hlavní prioritou je spíše stoupání (odraz) než skluz a ke splnění „cílů“ běžců-turistů jsou naprosto vyhovující. Běžky této kategorie patří k těm nejlevnějším (dobré se dají pořídit i v ceně do či mírně nad 1000 Kč) a jsou velmi odolné.
 • sportovně rekreační
  Většinou dávám přednost turistice, občas si však i zasportuji. Má lyžařská technika je relativně dobrá.
  Zvolte modely, které leží někde mezi sportovními a rekreačními lyžemi. Cenově se pohybují kolem a lehce nad 2000 Kč (dražší lyže jsou pro sportovně rekreačního běžce spíše zbytečné).
 • sportovní
  Lyžování beru jako sportovní výkon, mohu se i účastnit veřejných lyžařských závodů.
  Poohlédněte se po lyžích sportovního až závodního charakteru. Jsou to lyže užší, lehčí a ve vyšších rychlostech lépe ovladatelné. Nároky lyžaře-běžce-sportovce splní bezezbytku. Jejich složitější konstrukce nachází výraz i v ceně, která se pohybuje kolem a nad 3000 Kč.

Přihlásit