dTest přináší nový test a databázi videokamer

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 7.10.2010   

Časopis dTest tentokrát testoval dvacet digitálních videokamer, z toho sedm se standardním a třináct s vysokým rozlišením. Kamery s vysokým rozlišením dle předpokladu v testu uspěly lépe, ale překvapivě o pouhý jeden hodnotící stupeň. Detailní srovnání několika desítek videokamer umožňuje nově spuštěná elektronická databáze na www.dtest.cz.
Test se zaměřil především na kvalitu obrazu a zvuku, dále byla hodnocena obsluha videokamer, funkce fotoaparátu, provozní doba na jedno nabití baterie a vybavení. Kamery s vysokým rozlišením přesvědčily podle očekávání kvalitou obrazu. Obě kategorie měly ale shodné problémy se zvukem a problematická byla také kratší provozní doba většiny kamer. „Určitě bychom u většiny testovaných kamer doporučili pořídit si baterii s větší kapacitou, případně nosit baterie náhradní,“ radí redaktor časopisu dTest Jan Hrouda.

Na pomyslné stupně vítězů tentokrát dosáhly tři nejdražší modely s cenou okolo třiceti tisíc korun. Celkové nejlepší hodnocení získala videokamera Canon Legria HF S21. V rámci první poloviny hodnocených modelů nalezneme ale i cenově přijatelnější přístroje, které si přitom zachovávají ještě dobrou kvalitu obrazu. Takovým případem je i kamera Panasonic HDC-HS60 za 14 520 Kč, která získala v testu celkové hodnocení dobře.

Videokamery se standardním rozlišením za vyšší kategorií kamer pokulhávají v kvalitě obrazu i ve výbavě. Přesto všechny získaly hodnocení uspokojivě a méně náročným uživatelům postačí.

Srovnání několika desítek digitálních videokamer je možné získat v nově spuštěné databázi na webových stránkách www.dtest.cz. Databáze obsahuje výsledky testů jednotlivých modelů, včetně detailních zkoušek, a jejich vybavení, lze porovnávat výrobky podle jejich výkonů v jednotlivých zkouškách i podle celkového hodnocení nebo aktuální ceny. Snadno tak každý nalezne model, který mu svými parametry, vybavením i cenou vyhovuje.

Přístup do databází 327 mobilních telefonů, 44 digitálních videokamer a 128 televizorů je umožněn předplatitelům časopisu dTest. Lze také využít měsíčního předplatného za 198 korun s přístupem ke všem testům na www.dtest.cz

Časopis dTest, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922, mobil: 604 660 290
Jan Hrouda, hrouda@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2009 publikovalo sdružení na stránkách časopisu dTest informace o 9371 výrobcích, varovalo před 507 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 522 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit