Dejte pozor na e-shopy, které nekomunikují

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.12.2023   

Přestože je nákup na e-shopech v současnosti relativně běžnou součástí životů spotřebitelů, v předvánočním období dochází k extrémnímu nárůstu nákupů zboží na e-shopech. Zvyšující se poptávky využívají mimo jiné e-shopy, které nemají příliš dobrou reputaci, a spoléhají na to, že si spotřebitelé řádně neověří, kdo je prodávajícím a jakou zpětnou vazbu v recenzích na něj spotřebitelé uvádí.

Kontrola základem nákupu

Důrazně doporučujeme spotřebitelům, aby si před každým nákupem, zejména na internetu, řádně prověřili prodávajícího, a předešli tak zbytečným komplikacím. Kontrolou se rozumí zejména ověření reputace prodávajícího, kterou lze zjistit na nezávislých recenzních portálech. Pro začátek postačí zadat název e-shopu nebo společnosti do vyhledávače. Následně si spotřebitelé mohou najít, co o společnosti píší spotřebitelé, kteří u společnosti již nakoupili. V případě, že jsou recenze negativní, doporučujeme se takovým obchodům vyhnout. Pokud e-shop není známý a recenze nelze dohledat, je důležité zvážit rizika, která může nákup přinést, a výhody, které může spotřebitel obdržet, například v podobě lepší ceny.

Nekomunikace základem problémů

Máte-li problém s e-shopem můžete se obrátit na naši telefonickou poradnu na čísle 299 149 009, případně na službu VašeStížnosti.cz.

V těchto recenzích je poté relativně snadné zjistit, zda se obchodník problémy zabývá anebo je naprosto bez zájmu o prozákaznický přístup. V případě nákupů přes internet může vzniknout mnoho problémů, které je potřeba s prodávajícím řešit od dodání (změna termínu, chybná adresa či problémy s doručením), přes kvalitu dodaného zboží (jiné zboží, méně kvalitní než spotřebitel dle popisu a fotografií předpokládal) až po případné reklamace vad, které se na věci projeví v záruční době dvou let od převzetí zboží.

Mimo samotné recenzní portály, kterých je celá řada, se spotřebitelé mohou podívat také na naši službu VašeStížnosti.cz, kde evidujeme stížnosti na tisíce obchodníků. V případě, že na obchodníka evidujeme více stížností a tento obchodník nekomunikuje, případně uvádíme, že se jedná o anonymní e-shop, nelze nákup doporučit. Zejména u anonymních e-shopů je poté problém s vymahatelností práva, neboť zpravidla není známý ani stát, ve kterém obchodník sídlí. V takovém případě je sice možné bránit se soudně, avšak s ohledem na náklady a samotnou vymahatelnost práva vůči neznámé osobě je šance na úspěch minimální.

Pokud e-shop nekomunikuje, ale sídlí v Evropské unii, je možné se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum a samotná vymahatelnost práva je mnohem vyšší, přestože není stoprocentní. Stoprocentní úspěšnost vymáhání práv bohužel nelze zaručit u žádného e-shopu, avšak v případě nákupu na ověřených e-shopech je pravděpodobnost vymahatelnosti mnohem vyšší. Spotřebitelé tak samotnou kontrolou mohou předejít zbytečným problémům. Stejně tak mohou prodávající předejít problémům komunikací se spotřebiteli.

Když e-shop nekomunikuje

Co dělat v případě, kdy e-shop nekomunikuje? Jak je uvedeno výše, může být vymahatelnost práva velmi náročná, nicméně vždy existuje naděje a postup, jakým lze právo vymáhat. Přestože služba VašeStížnosti.cz funguje na dobrovolnosti stran a u nekomunikujících či anonymních e-shopů odezva druhé strany zpravidla nepřijde, obdrží spotřebitelé bezplatně naše právní stanovisko k jejich případu, stejně jako radu, na koho se dále mohou obrátit a zároveň pomohou dalším spotřebitelům, kteří si daný e-shop budou zadávat do vyhledávače v rámci jeho ověření. Pokud se stížnosti na tuto společnost spotřebitelům objeví na horních pozicích ve vyhledávači, rapidně se snižuje pravděpodobnost, že na takovém e-shopu nakoupí, a ochrání tím své peníze.


Přihlásit