Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.11.2023   

Pokud právě vybíráte nový kuchyňský robot nebo nad jeho pořízením uvažujete, nejspíš víte, že se dodává s celou řadou nástavců. Obsah krabic se však u jednotlivých modelů může lišit. Jak mít jistotu, že váš nový pomocník bude umět přesně to, co chcete, a zároveň nebudete připlácet za zbytečnosti? V tomto průvodci vám pomůžeme zorientovat se v záplavě příslušenství.

Kuchyňští pomocníci

Se zpracováním surovin, přípravou pokrmů či pečením vám pomůže široká škála spotřebičů nejen z kategorie robotů a mixérů. Poradíme vám, jak se v jejich nabídce zorientovat a vybrat ten pravý.

  1. Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu
  2. Jak vybrat kuchyňského robota
  3. Jak vybrat tyčový mixér
  4. Jak vybrat ruční šlehač
  5. Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Konkrétně se budeme věnovat příslušenství kuchyňských robotů bez ramene neboli food processorů. Tyto roboty totiž mají v základu širší škálu nástavců a funkcí. Jejich kolegové s ramenem však s nimi mnohé příslušenství sdílejí, a proto můžete z následujícího přehledu čerpat i v jejich případě.

Mnohdy můžete ke svému robotu přikoupit další extra příslušenství zvlášť, ale vězte, že se to může prodražit. I cena samotného dobře vybaveného food processoru nemusí být nízká. Známí výrobci kuchyňských robotů, jako je Bosch, Kenwood, KitchenAid a další, obvykle prodávají kuchyňské roboty v různých variantách, u nichž se liší rozsah dodávaného příslušenství, ale základ je stejný. Proto je dobré mít jasno, jaké funkce od nového spotřebiče očekáváte a které jsou pro vás naopak zbytečné.

Sekací čepele

Čepele či nože jsou standardním nástavcem, který je součástí všech robotů bez ramene. Používá se k mixování, sekání, drcení, porcování surovin či tvorbě pyré. Poradí si se zeleninou, ovocem, bylinkami i ořechy. Využít ho můžete například k výrobě pesta, humusu, dětských příkrmů či dipů a pomazánek. Někdy je nazýván víceúčelový či univerzální nůž.

Strouhací a krájecí disky

Tyto nástavce rovněž patří do základní výbavy food processoru, ale jejich počet a využitelnost se může lišit. Jsou to kruhové disky, které se točí uvnitř nádoby. Nacházejí se na nich různě velké a tvarované otvory s ostrými hranami jako na klasickém struhadle. Disky bývají většinou oboustranné. Suroviny se na disk tlačí skrze víko s komínovitým otvorem. Krájet i strouhat můžete obvykle na jemno až hrubo, přičemž rozsah se u jednotlivých modelů liší. Můžete se setkat se speciálními disky na výrobu hranolků, kostičkování, krouhání či drcení.

Levnější kuchyňské roboty mohou mít jeden plastový kotouč s vyměnitelnými kovovými vložkami na krájení a strouhání. Lépe vybavené modely jsou spíše dodávány s disky v různých velikostech. Prémiové stroje dokážou nastavit tloušťku na několik různých úrovní.

Jak dobře jednotlivé roboty zvládají strouhat a krájet? Dozvíte se z výsledků našeho testu.

Mixér

Na kuchyňského robota lze umístit džbán mixéru s čepelemi a rázem máte stolní mixér se všemi jeho funkcemi. Jindy se může mixovací nástavec opatřený menší nádobkou umisťovat dovnitř hlavní nádoby food processoru. S mixérem si vykouzlíte různé koktejly a smoothie, polévky, pyré či omáčky. Kapacita mixéru se může lišit, pokud je pro vás tato funkce důležitá, doporučujeme ji prověřit a porovnat.

Hnětací hák či nůž

Speciální nástavec na hnětení těžkého kynutého těsta. Většina food processorů má spíše hnětací nůž než hák (který mají roboty s ramenem).

Šlehací nástavec

U některých food processorů zajišťuje šlehání speciálně upravená metla nebo dvě, jindy má toto příslušenství podobu spíše nože. Výsledky našich testů ukazují, že ne všechny food processory umějí dobře šlehat a že rozdíly mezi modely mohou být výrazné. Podobnou funkci zajišťuje také emulgační kotouč, který je však určený primárně pro výrobu majonézy.

Lis na citrusy a odšťavňovač

S jejich pomocí můžete kuchyňského robota využít k výrobě čerstvých džusů a šťáv. Jednoduchý lis je praktický pro rychlé a bezpracné mačkání citrusů. Pokud chcete odšťavňovat tvrdé ovoce nebo zeleninu, budete potřebovat přístroj s odstředivým odšťavňovačem. Ten je méně běžný, a tak možná lépe pořídíte se samostatným odšťavňovačem.

Váha

Některé (obvykle dražší) kuchyňské roboty disponují zabudovanou váhou.

Další mísy a nádoby

Food processor je obvykle dodáván s jednou hlavní mísou, která je nejčastěji plastová a průhledná, díky čemuž můžete sledovat a kontrolovat proces přípravy pokrmů. Modely s širší škálou příslušenství někdy nabízejí také další nádoby různých rozměrů, například menší mixovací nádobu s čepelemi. Více nádob se hodí, když potřebujete zpracovávat velké množství různých surovin. Malá mísa může být účinnější pro menší kvantity.

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023
Kuchyňské roboty s ramenem (57 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022
Kuchyňské roboty bez ramene 2017–2020 (29 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020


Přihlásit