Test tepelných čerpadel 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2023

Tepelná čerpadla typu vzduch/voda patří k nejoblíbenějším řešením moderního vytápění domu či bytu. I přes značnou vstupní investici jde o ekologické a také ekonomické zařízení. Příjemnou teplotu v domácnosti umí zajistit i při mrazivých venkovních teplotách. Nechali jsme otestovat 13 monoblokových i splitových čerpadel známých značek. A byli jsme spokojeni, očekávání po stránce efektivity vytápění nenaplnil pouze jeden výrobek.

Tepelná čerpadla využívající teplo z venkovního vzduchu jsou vhodná pro vytápění energeticky velmi úsporných domů a menších domácností. Instalačně jsou nejsnadnější a také jsou nejlevnější. Při instalaci si však určitě dejte pozor na místo montáže, aby hluk a vzduch z čerpadla neobtěžoval sousedy. Minimem by mělo být splnění všech norem.

Důležité je též přivedení dostatečného objemu vzduchu, který musí volně cirkulovat a mít možnost se promíchávat s teplejším vzduchem v okolí. Ve srovnání s jinými zdroji jsou tepelná čerpadla méně účinná (teplota venkovního vzduchu je velmi proměnlivá a v zimě může klesnout pod bod mrazu), ale díky nižší investici a snadné instalaci představují nejpopulárnější volbu.

Splitová čerpadla mají výparník a kompresor uložený ve venkovní jednotce, zatímco kondenzátor a oběhové čerpadlo jsou uvnitř. V jednodílném (kompaktním nebo monoblokovém) provedení jsou všechny komponenty instalovány pohromadě. Venkovní monobloková provedení jsou vhodná pro menší nebo rekonstruované budovy. Jejich výhodou je, že zařízení neprodukuje v budově hluk. Vnitřní kompaktní verze je vhodným řešením, pokud venku není místa nazbyt. Ve fasádě bývá třeba zajistit otvory pro přívod a odvod venkovního vzduchu pomocí vzduchovodů. Při instalaci musí být zajištěna dobrá zvuková izolace, aby se potlačil hluk způsobený prouděním vzduchu a vibrace z provozu.

Součástí testu bylo zjišťování efektivity vytápění (poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektřinou) v různých teplotních podmínkách – zkoušeli jsme, jak se čerpadlo vyplatí ve studených, průměrných i velmi teplých zimách. Nezapomněli jsme ani na možnost podlahového vytápění. Součástí testu byly praktické zkoušky obsluhy, známkovala se snadnost instalace, hlučnost a vliv na životní prostředí.

Co v recenzích tepelných čerpadel obvykle nenajdete

Srovnávací testy tepelných čerpadel jsou vzácností. Díky odborné laboratoři jsme mohli vytvořit shodné podmínky, které umožnily přímé srovnání monoblokových i splitových čerpadel vzduch/voda. Mohli jsme také zjistit, do jaké míry zařízení splňují sliby výrobců čerpadel.

Perličky z testu

Koupě čerpadla znamená značnou investici, kterou ale můžete výrazně srazit pomocí dotací. Nebojte se obrátit s žádostí o pomoc na stát. Při správně podané žádosti se vám může vrátit klidně i více než polovina utracených peněz. Náležitosti dotací uvádíme v samostatném článku Dotace na tepelná čerpadla: Nebojte se ušetřit.

Příliš nás nepřekvapilo, že účinnost čerpadel při teplotách nad nulou byla (s jedinou výjimkou) velmi dobrá. Větší výzvou byly teploty pod nulou a kolem bodu mrazu. Celkově nejlepší výkony při vytápění předvedlo čerpadlo značky Viessmann. Zaskvělo se například tepelným faktorem při –2 °C a +2 °C, tedy teplotách, které jsou v našich podmínkách v průběhu nejchladnějších měsíců poměrně běžné. V prvním případě za dvě hodiny vyrobilo 14,3 kWh tepelné energie, přičemž spotřebovalo 4,25 kWh elektřiny. Při 2 °C se vyprodukovalo 12,6 kWh tepla, ale spotřebovalo jen 3 kWh elektřiny.


Testované výrobky - tepelná čerpadla (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tepelná čerpadla (13 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2023


Přihlásit