Nejčastější dotazy seniorů –⁠ opatrnosti není nikdy nazbyt

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.9.2023   

V dnešním neustále se měnícím světě se senioři ocitají tváří v tvář prostředí, které se výrazně liší od toho, v němž sami vyrůstali. Obklopeni moderními technologiemi a novými spotřebitelskými trendy, bojují mnohdy s obavami, že zmáčknou něco špatně nebo se naopak v on-line světě pohybují až příliš důvěřivě. Jakým největším nástrahám jsou tak dnes senioři jako spotřebitelé vystaveni?

Jak nakoupit přes e-shopy bezpečně?

On-line nakupování přineslo jednoduchost a pohodlí. Zároveň však otevřelo dveře novým rizikům, a to zejména pro neostražité seniory. Skeptičnost a zvědavost místo slepé důvěry může seniorům ušetřit spoustu problémů a smutný pohled do prázdné peněženky. Zvlášť u podezřele výhodných, neodolatelných nabídek.

Úplným základem bezpečného on-line nakupování je zajistit si co nejvíce dostupných informací o produktu či službě. Prostudovat si podmínky prodeje, znění smlouvy a záruční podmínky. Nejen seniorům často připomínáme, aby se drželi faktů a nezapomínali, že reklamy nemusí vždy odpovídat realitě.

V dnešní době téměř neomezené nabídky se senioři také nemusejí spoléhat jen na jednoho prodejce. Doporučujeme tak využít on-line srovnávačů a recenzí. Ty slouží k porovnání různé nabídky zboží či služeb od různých podnikatelů a pomáhají spotřebitelům sáhnout s větší jistotou po té nejlepší možnosti.

Nevíte si rady nebo máte podezření, že jste naletěli podvodníkovi? Neváhejte se obrátit na naši bezplatnou telefonickou poradnu na čísle 299 149 009.

Jak v on-line světě ochránit své úspory?

Finanční bezpečí seniorů je jedním z dalších úskalí. Podvodníci zneužívají častou důvěřivost seniorů a jejich neznalost on-line prostředí. Nejčastěji se můžeme setkat se situacemi, kdy se podvodníci snaží ukrást bankovní identitu. Typicky tak senior v důvěře, že jedná se státní institucí, vyplní na podvodném on-line odkazu své citlivé údaje, a podvodník snadno získá údaje k účtu. Pokud tak senioři narazí na jakýkoliv odkaz vyžadující citlivé údaje, je důležité zachovat chladnou hlavu a důvěryhodnost odkazu si ověřit. A to nejlépe z několika dalších zdrojů –⁠ zkontrolovat si informace v bance nebo se zeptat přímo na Policii České republiky.

Mnohdy se k odhalení podezřelých transakcí osvědčí pravidelná kontrola výpisů z bankovních účtů, které lze jednoduše ověřit u banky. Ta někdy může nabídnout řešení problému s nákupem kartou, např. pomocí tzv. chargebacku.

Konečně se vyplácí věnovat pozornost zabezpečení webových stránek pro zadávání plateb. Je dobré se ujistit, že stránky pro platby používají šifrování (HTTPS). Upozornit na nebezpečí může také vhodný antivirový software, který si mohou senioři nechat za pomoci blízkých nainstalovat.

Jak rozpoznat podvodné e-maily a telefonáty?

Nevyžádané telefonáty a e-maily jsou stále na denním pořádku. Podvodníci se mohou po telefonu vydávat za finanční instituce či úřady, aby důvěřivé seniory jednoduše připravili o peníze. Doporučení jsou jednoduchá – neotvírat bezmyšlenkovitě přílohy přeposílaných řetězových e-mailů nebo samotné e-maily od neznámých odesílatelů. V případě nevyžádaných hovorů je důležité nikdy nesdělovat osobní nebo finanční informace, dokud si člověk není jistý, kdo je na druhé straně telefonu a za jakým účelem informace sbírá.

A nezapomínejme: Sociální izolace je vstupenkou pro podvodníky

Typické osamocení seniorů může vést k jejich větší zranitelnosti. Senioři jsou rádi za společnost či podporu i od neznámého člověka a snadno se tak ocitnou ve spáru podvodníka. Je tak zapotřebí je nejen vzdělávat o možných rizicích, ale být jim v komunikaci partnerem a podporou. Senioři se také mohou zapojit do místních klubů pro seniory, účastnit se různých besed a konečně – využít on-line svět pro snadnější komunikaci s blízkými.


Přihlásit