Test grilovacího uhlí 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2023

Jsme národem nejen pivařů, ale také milovníků grilování. Takto tepelně upravovat masité i bezmasé pokrmy můžete hned několika způsoby, přímé grilování na dřevěném uhlí ale zůstává klasikou. Jaké ale vybrat a jsou mezi různými produkty vůbec nějaké rozdíly? Zevrubným laboratorním zkouškám jsme podrobili 11 balení. Narazili jsme na kvalitní produkty, ale i palivo, které neodpovídá normě.

Dřevěné uhlí si postupem času získalo oblibu a stalo se nezbytnou surovinou pro grilování po celém světě. Existuje mnoho důvodů, proč je to tak. Jedním z nich je jeho relativně nízká cena a dostupnost. Dřevěné uhlí je také lehké a snadno přenositelné, což usnadňuje jeho použití při grilování. Důležitou vlastností je také jeho vysoká výhřevnost, která umožňuje efektivní přípravu.

Grilování na dřevěném uhlí poskytuje skvělou možnost připravit jídlo přesně podle gusta strávníků. Díky otevřenému plamenu a kouři z uhlí získávají pokrmy charakteristickou a lahodnou chuť. Grilovací uhlí tak přináší nejen radost z venkovního stravování, ale i možnost experimentovat s různými recepty a přizpůsobit přípravu jídla podle individuálních preferencí.

Laboratorním zkouškám jsme podrobili 11 značek dřevěného uhlí zakoupeného v českých obchodech. Zajímaly nás především zásadní kvalitativní vlastnosti paliva, jako je vlhkost, obsah popela, vázaného uhlíku či těkavých látek. Nechali jsme zjistit, zda pytle obsahují kusy dřeva o optimální velikosti. Pročetli jsme si také informace na obalech a zjišťovali, odkud dřevo pochází či jestli obdrželo některou z jakostních či ekologických certifikací.

Co v recenzích grilovacího uhlí obvykle nenajdete

Testy dřevěného uhlí proběhly výhradně pod dohledem laboratorních pracovníků a řídily se platnými normami, především pak standardem ČSN EN 1860-2. Díky tomu jsme mohli zjistit přesné hodnoty určující celkovou kvalitu uhlí – konkrétní hodnoty zbytkové vlhkosti, která může negativně ovlivnit hoření a zvyšovat kouřivost, ale také obsahu popela (rovněž nežádoucího) či vázaného uhlíku (žádoucího) se obvykle nemáte jak dozvědět. Důležitá byla i velikost jednotlivých kusů uhlí.

Zajímavosti z testu grilovacího uhlí

Uhlíku není nikdy dost: Vyšší obsah vázaného uhlíku vede k lepší výhřevnosti na jednotku hmotnosti, čistšímu a delšímu hoření. Nároky normy splnilo 10 z 11 produktů. V šesti případech jsme v uhlí zjistili více než 80 % uhlíku.

Velikost uhlíků: Pro optimální výhřevnost paliva a rovnoměrné hoření je potřeba, aby jednotlivé uhlíky měly správnou velikost – nesmějí být ani moc velké, ani moc malé. Norma proto myslí i na tuto vlastnost. Konkrétně pak říká, že drobných částic do 10 mm nesmí být více než 7 %, prohřeškem by také bylo příliš mnoho velkých kusů. Uhlů nad 80 mm by v balení nemělo být nad 10 %. Ideálem jsou částice od 20 do 80 mm. Ty by měly představovat valnou většinu, alespoň 80 %.

Velikost částic se ukázala být nejčastější potíží testovaných výrobků. Některá paliva kvůli nesplnění normy spadla z předních příček ke chvostu.


Testované výrobky - grilovací uhlí (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Grilovací uhlí (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Přihlásit