UPC požaduje nájemní smlouvu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, ještě nikde při objednávání jakýchkoliv služeb jsem se s tím nesetkala, ale společnost UPC požaduje kopii nájemní smlouvy na byt ve kterém jsem si chtěla objednat internet. Mohou tohle po mě chtít? Nájemní smlouva je přece smluvní vztah mezi mnou a majitelem bytu. Když jsem se zeptala jaký zákon jim umožňuje po mě chtít takový dokument nebyli schopni mi odpovědět. Já přece ani nesmím poskytnout osobní údaje třetí strany bez jejího svolení, což bych právě poskytnutím kopie nájemní smlouvy učinila.

Doporučení časopisu dTest

Z všeobecných podmínek společnosti UPC dostupných například na adrese http://www.upc.cz/pdf/VOP_UPC.pdf bod 4.4.1. vyplývá, že při sjednání smlouvy po Vás UPC může požadovat prokázání, že byt užíváte oprávněně. Jako příklad způsobu prokázání je v podmínkách uvedeno doložení nájemní smlouvou. Nicméně Vás UPC nemůže nutit, abyste nájemní smlouvu předložila. Stačí jakýkoliv dokument, kterým můžete oprávněné užívání bytu doložit. K tomu může posloužit například úředně ověřené prohlášení majitele bytu o tom, že jej smíte užívat.

Nadto nájemní smlouva obsahuje osobní údaje, které poskytovatel telekomunikačních služeb za účelem plnění ze smlouvy nezbytně nepotřebuje. Shromažďováním těchto údajů by tak společnost jednala v rozporu s § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest