Čekejte prosím...

Jak vybrat mobilní telefon

Vydáno: 30.10.2013

Chytré telefony jsou čím dál dostupnější a jejich uživatelů stále přibývá. Vedle drahých luxusních modelů je na trhu spousta chytrých telefonů střední a nižší třídy za poměrně příznivé ceny. Před nákupem však zvažte, zda takzvaný smartphone skutečně potřebujete. Je pravda, že "hloupé" telefony toho tolik neumí a nepůsobí tak reprezentativně. Na druhou stranu jsou levnější, na telefonování a psaní zpráv bohatě stačí a jejich baterie vydrží o poznání déle.

Klasické rada na úvod zní: před výběrem telefonu je dobré si ujasnit, k jakým účelům ho plánujete nejčastěji používat. Rozmyslete si, jaké funkce jsou pro vás důležité a na kterých vám tolik nesejde, případně u kterých jste ochotni přistoupit na kompromisní kvalitu. K dostání jsou jak levné klasické mobily, tak chytré telefony mnoha cenových kategorií. Zvláště ve třídě chytrých telefonů je výběr ohromný a je snadné se v nabídce ztratit.

 

Základní telefony

Pokud chcete telefon hlavně na volání a psaní SMS, nemá příliš smysl utrácet za funkce jako rychlý internet, fotoaparát a GPS navigace, když je stejně nevyužijete. V takovém případě vám postačí obyčejný mobil za pár stokorun. Sáhnout můžete i po některém z o něco dražších, takzvaných multimediálních telefonů. Ty jsou vybaveny alespoň základním fotoaparátem nižší kvality, hudebním přehrávačem a v řadě případů i přístupem k internetu - byť poněkud omezeným jejich malým nedotykovým displejem a pomalejším přípojením. Vedle ceny jsou nespornými výhodami klasických mobilů také malé rozměry a dlouhá výdrž baterie. Na rozdíl od chytrých telefonů je nebudete muset nabíjet takřka každý den.

 

Chytré telefony

Aplikace rozšiřují funkčnost. Možnost rozšiřovat funkcionalitu instalací aplikací a her je jednou z hlavních předností chytrých telefonů. Počet dostupných aplikací závisí na operačním systému telefonu. V současnosti největší a nejlepší nabídku nabízí obchod Apple App Store pro operační systém iOS, následuje Google Play pro zařízení s Androidem. Aplikace jsou obvykle k dispozici zdarma nebo za menší poplatek v řádu desetikorun, jen některé stojí více. V poslední době se však rozmáhá koncept aplikací sice zdarma dostupných, ovšem s pouze omezenou funkcionalitou. Přímo v aplikaci si pak můžete další funkce dokupovat.

Většina trhu dnes patří chytrým telefonům. Jsou to skutečně multifunkční zařízení, které umožňují brouzdat po internetu, vyřizovat e-maily, fotografovat a natáčet videa, poslouchat hudbu nebo navigovat pomocí GPS. K tomu přičtěme možnost stahovat do nich všemožné aplikace, které jejich možnosti dále rozšiřují.

Pokročilé funkce chytrých telefonů jsou však energeticky poměrně náročné, s čímž souvisí obvyklá nevýhoda v podobě celkem mizerné výdrže baterie. Smartphony obecně málokdy vydrží den či dva běžného používání, byť rozdíly mezi jednotlivými modely jsou nezanedbatelné.

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr chytrého telefonu je pochopitelně částka, kterou jste ochotni utratit. Ceny smartphonů se přitom výrazně liší - nejlevnější seženete za pár tisícikorun, luxusní iPhone však může vyjít i na více než dvacet tisíc. 

Chytré telefony střední a nižší třídy nabízejí ty samé stěžejní funkce jako nejdražší top modely, přitom stojí o poznání méně. Pokud nejste nároční a vystačíte si například s menším displejem s nižším rozlišením, méně kvalitním fotoaparátem nebo třeba pomalejší procesorem, mohou vám i levnější modely dobře posloužit.

V následujícím textu se blíže podíváme na nejdůležitější charakteristiky chytrých telefonů, na které je vhodné se při rozhodování zaměřit.

 

Velikost a rozlišení displeje

Levné smartphony mají obvykle poměrně malé displeje s úhlopříčkou 3 až 4 palce. Jejich rozlišení je navíc zpravidla o poznání nižší než u dražších modelů - v řadě případů pouhých 320x480 pixelů (obrazových bodů). Nejsou tak příliš vhodné pro časté brouzdání po internetu, ale ani pro sledování videa, prohlížení fotografií nebo hraní pokročilejších her. Pokud chcete levnější chytrý telefon, sáhněte raději po některém s rozlišením alespoň 480x800 pixelů, což představuje přijatelný kompromis.

Displeje luxusnějších modelů jsou naopak natolik jemné, že jednotlivé obrazové body jen těžko rozeznáte. Rozlišení některých top modelů dosahuje až závratných 1080x1920 pixelů, tj. stejně jako mají velké Full HD televizory. Nenechte se však při výběru příliš oslnit čísly – takto vysoké rozlišení sice není na škodu a hezky se vyjímá v propagačních materiálech, ale běžný uživatel jej příliš nevyužije.

Pokud chcete často surfovat, sledovat videa nebo třeba číst elektronické knihy, zvažte modely s úhlopříčkou větší než 4 palce. Pro zmíněné účely skutečně platí „čím více, tím lépe“. Rozměrnější 5 až 6palcové telefony však nejsou praktickým řešením pro každého a v některých případech může být jejich velikost spíše na obtíž. Krom toho, že se hůře vejdou do kapsy, se méně snadno ovládání jednou rukou a pro telefonování jsou trochu neohrabané. Což platí zvláště pro uživatele s menšíma rukama.

 

Fotoaparát s bleskem

Fotoaparát a videokamera jsou běžnou výbavou nejen chytrých telefonů. Řada modelů je osazena také přední kamerou s nižším rozlišením pro videohovory, například přes Skype. Při výběru se neřiďte čistě počtem megapixelů fotoaparátu, neboť kvalitu fotografií ovlivňují i jiné faktory. V našich testech se zaměřujeme jak na kvalitu snímků, tak na rychlost fotografování, kterou také není radno opomíjet. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou v těchto ohledech značné. Počítejte s tím, že zvláště od levnějších modelů nelze čekat zázraky.

Mobilní fotoaparáty (až na pár netradičních výjimek) nemají optický zoom a obecně co do fotografických funkcí za digitálními fotoaparáty většinou zaostávají. To samé lze říci i o kvalitě snímků za zhoršených světelných podmínek.

Pokud chcete alespoň občas pořizovat fotografie, sáhněte po přístroji s minimálně 4 až 5 megapixely. Nižší rozlišení už není v dnešní době příliš obhajitelné. Některé levné smartphony nemají blesk, na což je dobré při výběru myslet. LED blesky chytrých telefonů sice nedosahují síly klasických blesků v digitálních fotoaparátech, ale pořád jsou lepší než nic.

 

Výkon procesoru

Telefon na hraní? Samostatnou a velice populární kategorii aplikací tvoří mobilní hry. Díky slušnému výkonu procesorů mohou vypadat zejména tituly pro iPhony a vyšší modely s Androidem či Windows Phone velkolepě. Pokud vás zajímá i mobilní hraní, ověřte si, zda si s ním telefon rozumí. Například, zda má gyroskop pro ovládání her pohybem celého zařízení, dostatečně silný procesor a grafický čip pro hraní novějších 3D her apod.

Procesor je srdcem a mozkem chytrého telefonu. Výkonný procesor znamená větší rychlost a plynulejší reakce telefonu, a to jak při běžných úkonech, tak zejména při používání náročnějších aplikací a hraní her nebo pokud je spuštěno více aplikací současně.

Řada levnějších smartphonů má méně výkonné procesory s jedním jádrem a taktem okolo 1 GHz či méně. To může vést k místy trochu pomalejším reakcím telefonu, zvlášť pokud běží více aplikací najednou. Lepší je zvolit model s dvoujádrovým procesorem.

U dražší smartphonů jsou dvoujádrové procesory s taktem přes 1 GHz běžné, některé mají procesory dokonce čtyřjádrové. V tomto případě pochopitelně platí "čím více, tím lépe". Nutno však dodat, že nejnovější top modely sice mohou mít velice výkonné procesory, ale oproti vlajkovým přístrojům předchozí generace nemusí být nárůst rychlosti patrný na první pohled.

 

Vnitřní paměť

Velkou roli pochopitelně hraje i kapacita vnitřní paměti využitelná pro instalaci aplikací a skladování multimédií. I tentokrát platí "čím více tím lépe" - zvláště pokud chcete hodně fotit, natáčet či sledovat videa a hrát hry. Pokud se dá do telefonu strčit externí paměťová karta, je to ještě lepší.

Počítejte však s tím, že ve skutečnosti nikdy nedostanete tolik vnitřního úložného prostoru, kolik slibují výrobci. Část deklarovaného místa zabírá operační systém telefonu, další prostor pak předinstalované aplikace či doplňkové funkce. Podíl využitelného prostoru se liší v závislosti na modelu a operačním systému.

Skutečně využitelnou vnitřní paměť zjišťujeme u každého přístroje v rámci našich testů. V průměru nejméně z celkové kapacity má uživatel k dispozici v telefonech s operačním systémem Android, nejštědřejší jsou Windows Phone. Z tohoto hlediska jsou problematické hlavně modely se 4 GB vnitřní paměti, ze kterých si operační systém a další software ukousnou leckdy i více než polovinu.

Mnoho přístrojů sice podporuje paměťové karty, ale ty jsou určeny primárně pro fotografie, hudbu a videa. Aplikace můžete na paměťovou kartu přesouvat, ale neplatí to ve všech případech a stejně je nejprve musíte nainstalovat do vnitřní paměti.

 

Navigace

Velký displej a vestavěný GPS senzor umožňuje používat chytrý telefon jako plnohodnotnou navigaci. Otázkou je jen správný software. Chytré telefony mají v základní výbavě často pouze navigace, které mapy průběžně stahují z internetu. V místech se špatným signálem nebo v zahraničí jsou k ničemu.

Navigační aplikace s mapami uloženými v přístroji je třeba dokoupit a to bude něco stát. Výjimkou jsou telefony s Windows Phone, které offline navigaci obsahují již při koupi, popřípadě ji lze zdarma stáhnout. Další částku si připravte na držák do vozu a adaptér – bez přísunu elektrické energie se chytré telefony při navigování vybijí za několik hodin.

Některé levnější modely nejsou vybaveny kompasem, což sice v navigování pomocí GPS nebrání, ale jeho celkovou kvalitu to pochopitelně snižuje.

 

Výdrž baterie

Jak už jsme zmínili, provozní doba je slabou stránkou mnoha chytrých telefonů. Smartphony jsou velkými žrouty energie, za což mohou zvláště jejich rychlé procesory, velké displeje s vysokým rozlišením nebo časté připojování k mobilnímu internetu. Zatímco v režimu spánku nebo při hovorech mají výdrž srovnatelnou s klasickými mobily, při používání pokročilých funkcí, běhu aplikací či hraní her se vybíjí za několik hodin.

Mnohé smartphony tedy na jedno nabití vydrží sotva den standardního provozu. Pokud vám na výdrži baterie záleží, nahlédněte do výsledků našich testů, v rámci kterých zjišťujeme provozní dobu telefonů v režimu stand-by, při nepřetržitém hovoru, surfování po internetu, poslechu hudby nebo navigaci.

 

Dotykový displej, nebo klávesnice?

Apple svým iPhonem definoval způsob ovládání chytrých telefonů na léta dopředu – skoro žádná tlačítka, vše soustředěno na velký dotykový displej, kde se objevují virtuální klávesy tam, kde je autor programu chce mít. Je to velmi praktické a intuitivní, ale pokud chcete hodně psát, možná zvažte, zda nesáhnout po telefonu s klávesnicí. V poslední době jsou však na ústupu a jejich nabídka není příliš veliká. Pravděpodobně nejznámější chytré telefony s klávesnicí jsou přístroje Blackberry.

 

Operační systém

Pozor na starý operační systém. Laciné smartphony obvykle nemají nejnovější verze operačního systému. V případě přístrojů s Androidem sáhněte pokud možno po přístroji s verzí alespoň 4.0 Ice Cream Sandwich. U telefonů se staršími verzemi je velké riziko, že nebudou k dispozici aktualizace a nejnovější aplikace. Doporučit nelze ani telefony se systémem Windows Phone 7, které byl nahrazen novějšími Windows Phone 8.

Rozdíl mezi chytrým a „hloupým“ telefonem je v jeho softwaru. Obyčejné mobily koupíte a s jejich funkcemi povětšinou nic moc neuděláte. Co uměl mobil v den nákupu, bude umět až do šrotu. Chytré telefony mají operační systém, který umožňuje větší flexibilitu, například instalovat aplikace nebo měnit prostředí telefonu.

Od volby operačního systému se odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací. V současné době trhu vládnou především dva systémy - iOS od Applu a Android od Googlu. Zatímco ten první je uzavřený a pod přísnou kontrolou výrobce, který všechny aplikace podrobuje schvalovacímu procesu, druhý staví na otevřenosti .

Kromě hlavních dvou hráčů jsou tu ještě další - Blackberry, specifické smartphony s klávesnicí, a pak Windows Phone, operační systém Microsoftu, který najdeme zejména v telefonech Nokia Lumia. Ve hře je i pár dalších systémů, ty se však příliš neuchytily nebo jsou na ústupu.

 

Apple iOS: Tento operační systém najdeme výhradně v zařízeních Apple. Jedná se o velmi intuitivní a snadno ovladatelný systém, jehož velkou devizou je mimořádná nabídka aplikací a her. Jejich pestrost a kvalita jsou bezkonkurenční. Vzhledem k tomu, že Apple všechny aplikace před zařazením do nabídky nejprve schvaluje, je iOS značně bezpečným systémem s prakticky neexistující hrozbou škodlivých programů. K nevýhodám patří například méně kvalitní předinstalované mapy a menší flexibilita, např. co se týče úprav vzhledu systému, chybějící podpory paměťových karet nebo nutnosti nahrávat multimédia z počítače přes speciální software. Pro mnohé bude překážkou také vysoká cena iPhonů.

Android: Nejrozšířenější mobilní operační systém najdeme v telefonech mnoha výrobců a cenových kategorií. Uživatelské rozhraní Androidu je kvalitní, ačkoliv ne tak konzistentní a intuitivní jako u Apple iOS. Velkou výhodou je možnost přizpůsobovat vzhled a funkcionalitu Androidu vlastním preferencím a vkusu, například pomocí tzv. widgetů (miniaplikací, které lze umisťovat na hlavní obrazovky). Jednotliví výrobci ke společnému základu systému přidávají vlastní sadu funkcí. Kladem Androidu je velká nabídka aplikací, byť rozsahem a kvalitou se iOS nevyrovná. Otevřenost systému umožňuje vyvíjet a nabízet aplikace v oficiálním online obchodu komukoliv, zároveň je možné aplikace získávat i z jiných zdrojů. To však vede k reálnějšímu nebezpečí stažení škodlivých programů, než je tomu u ostatních systémů.

Windows Phone: Systém se slibným potenciálem, který najdeme v přístrojích různých výrobců. Uživatelské rozhraní Windows Phone je originální a unikátní, namísto ikon a miniaplikací (widgetů) je založeno na dynamicky aktualizovaných dlaždicích. Nenabízí však takové možností úpravy vzhledu jako Android. Výhodou mnoha telefonů s Windows Phone jsou zdarma dostupné mapy a navigace použitelné i bez připojení k internetu. Nevýhodou je počet dostupných aplikací a her, který představuje pouhý zlomek nabídky pro Apple iOS a Android. Pokud je pro vás velký výběr nejnovějších a nejlepších aplikací zásadní, raději se tomuto operačnímu systému prozatím vyhněte.

Blackberry OS: Operační systém specifický pro přístroje Blackberry, který byl ceněn pro podporu firemní komunikace a bezpečnost. Nejnovější verze Blackberry 10 byla radikálně přepracována, obsluha zjednodušena a uživatelské rozhraní přiblíženo iOS a Androidu. Tradiční telefony Blackberry mají plnou fyzickou klávesnici a menší displej, nicméně v posledních letech výrobce nabídku rozšířil i o čistě dotykové přístroje. I vzhledem k přítomnosti klávesnice, díky které je psaní zpráv a e-mailů pohodlnější, jsou telefony Blackberry vhodné pro pracovní použití. Nabídka aplikací je ze čtveřice nejvýznamnějších systému nejmenší, převažují různé pracovní a komunikační nástroje.
 

Doporučte článek známému

 
Ochrana proti robotům


 
Sdílet článek:
Twitter
Linkuj
Google+
 
 
 
 

TOPlist