Jak vybrat játrovou paštiku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.8.2023

Čerstvá játrová paštika patřila mezi přední pochoutky u královského dvora. S příchodem konzervování se z ní stala oblíbená svačina na cesty i na doma. Dnes si můžete koupit chlazené i konzervované játrové paštiky. Na co se při jejich výběru zaměřit, poradíme v tomto nákupním průvodci.

Historické kořeny paštiky sahají až do dávného starověku, kdy si na ní pochutnávali Římané či Egypťané. Paštika byla v té době lahůdkou z čerstvých surovin a v následujících stoletích bývala typickou součástí bohatších hostin. Velké popularitě se dodnes těší ve Francii a Belgii. V 19. století přišla novinka v podobě konzervování a sterilace potravin a z paštiky se stal trvanlivý výrobek. Pro mnoho spotřebitelů tak dnes je především symbolem železných zásob a letního cestování.

Paštiky se vyrábějí v mnoha různých variantách. My jsme pro test vybrali konkrétně játrovou paštiku a na ni se zaměříme i v tomto rádci. Nejen že jde o asi nejtypičtější druh, ale navíc můžeme při jejím posuzování vycházet z vyhlášky o mase a masných výrobcích č. 69/2016 Sb., která ji přesně definuje.

Jak má vypadat játrová paštika

Dle vyhlášky č. 69/2016 Sb. se paštikou rozumí tepelně opracovaný masný výrobek z mělněného masa, převážně roztíratelný. Vyhláška definuje dva výrobky: játrovou paštiku a játrový sýr. Oba musejí obsahovat alespoň 25 % masa a 26 % vepřových jater. Zároveň nesmějí mít více než 40 % tuku a 70 % vody.

Hlavní rozdíl mezi játrovou paštikou a sýrem je v jejich formě a tvaru. Játrový sýr má pravidelný lichoběžníkový tvar a dá se krájet. Někdy může mít po obvodu tukový obklad. Další smyslové požadavky na oba výrobky jsou shodné.

Játrová paštika i sýr by měly mít šedou až růžovošedou barvu a kompaktní podobu s případnými ložisky aspiku a vytaveného tuku. Mohou v nich být patrné jemně zpracované kolagenní částice, drobné vzduchové dutinky a kousky použitého koření. Výrobky mají být soudržné, pastovité a dobře roztíratelné. Ve vůni i chuti jsou znatelná vepřová játra, slanost je přiměřená a kořenění jemné, bez cizích pachů a příchutí.

Játrová paštika vs. játrovka

Vyhláška uvádí dva výrobky: játrovou paštiku a játrový sýr. Které konkrétní nároky na ně klade, si můžete přečíst v boxu. Při nákupu ovšem narazíte také na produkty s jiným názvem, označené například jako játrovka, játrový krém, paštika s játry a mnoho dalších. A tady nastává zádrhel, neboť na výrobek, který nenese přesný zákonný název (tedy játrová paštika či játrový sýr), se předpis nevztahuje. Výrobci se pak nemusejí řídit požadavky na obsah tuku, jater či masa.

První rada tedy zní: pečlivě čtěte etikety. Pokud chcete opravdu játrovou paštiku odpovídající vyhláškou předepsaným kritériím, sáhněte po výrobcích s výše uvedeným označením. Měly by obsahovat alespoň 26 % vepřových jater a 25 % masa. Napříč kategoriemi obsahovaly námi testované paštiky dle seznamů složení od 15 do 55 % jater. Pokud jde o vepřové maso, jeho podíl se na etiketách pohyboval od 6,5 do 60 %. Obecně chlazené paštiky obsahovaly dle etiket v průměru více jater i masa než ty konzervované. Přirozeně můžeme doporučit výrobky s vyšším podílem obou složek.

Tuk k paštice patří

U obalů ještě zůstaneme. Kromě obsahu masa a jater se vyplatí sledovat také množství tuku. V tučnosti játrových paštik mohou být citelné rozdíly. Minimální množství tuku vyhláška nestanovuje, ale maximum je podle ní 40 % hmotnosti výrobku.

Ačkoliv v našich testech potravin většinou doporučujeme spíše výrobky s menším množstvím tuku (a hodnotíme je kladně), u paštik není třeba sahat po těch nejméně tučných. Vyšší obsah tuku je totiž jedním z průvodních znaků játrových paštik a při střídmé konzumaci není nutné se těm tučnějším vyhýbat. Zároveň myslete na to, že je vhodné to s pojídáním paštiky nepřehánět, v jídelníčku by se měla objevovat spíš občasně.

V případě soli je pravidlo jednoduché – doporučujeme upřednostnit výrobky s co nejmenším obsahem soli. Připomeňme, že člověk by jí neměl za den přijmout více než pět gramů.

Čím méně přídatných látek, tím lépe

Při výběru paštiky raději volte výrobky s jasně deklarovaným složením, které netají informace o množství hlavních složek. I když složení paštik může být kolikrát velmi komplikované, snažte se vybírat takovou, která bude mít co nejméně přídatných látek. Preferujte tedy produkt s jednoduchým složením.

Databáze testovaných výrobků

Játrové paštiky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Přihlásit