25 let dTestu

Čtvrt století ochrany spotřebitelů

Letos slavíme 25. výročí založení neziskové organizace Občanské sdružení spotřebitelů TEST, která v roce 1993 začala vydávat časopis TEST s nezávislými testy výrobků a služeb, první svého druhu u nás. Za čtvrt století se ale mnoho změnilo a dTest už není pouze časopis s testy. Dnes nabízíme spotřebitelům komplexní servis: pomáháme při řešení právních problémů, evidujeme nebezpečné výrobky na trhu, nabízíme volně dostupné informace, rady a pomocné nástroje, se kterými se lépe zorientujete v nabídkách poskytovatelů služeb, a mnoho dalšího.

Nezměnili jsme se však pouze my. Na kvalitu výrobků jsou nyní kladeny mnohem vyšší nároky, které zohledňují nejen různá bezpečnostní nařízení, ale i požadavky na komfort a spokojenost spotřebitelů. Zajímá vás jaké? Stáhněte si zdarma naše testy jablečných džusů z roku 1997 a 2014 a podívejte se, co všechno se změnilo.

Úspěchy dTestu

Naše testy vám pomáhají s výběrem při nákupech a šetří vaše peníze, neboť skutečnost je často jiná, než se dozvídáme z reklam a drahé výrobky nemusí být vždy ty nejkvalitnější. Nezřídka ale během testů také odhalíme potenciální nebezpečí, které by mohlo ohrozit zdraví spotřebitelů. Například tento rok jsme upozornili na dvě dětské autosedačky s vážnými bezpečnostními nedostatky. Jejich výrobci na základě výsledků testu přistoupili ke svolávací akci těchto autosedaček. Minulý rok jsme při testu uzených lososů odhalili výrazně nadlimitní výskyt nebezpečných bakterií Listeria monocytogenes u jednoho z výrobků a podali podnět dozorovým orgánům. Inkriminovaná šarže byla okamžitě z trhu stažena. Výčet tím nekončí, další námi odhalené nebezpečné výrobky naleznete v naší databázi.

Nezabýváme se však pouze kvalitou a bezpečností výrobků. Hlídáme i chování velkých společností a vynášíme na světlo témata, která spotřebitele pálí a je potřeba je řešit. Dlouhodobě poukazujeme na neetické praktiky „šmejdů“ na předváděcích akcích, protizákonné užívání drahých tzv. modrých a bílých telefonních linek pro kontakt se zákazníky i na vysoké ceny mobilních služeb.

Také sledujeme českou legislativu, připomínkujeme změny v zákonech a hlídáme, aby vinou lobbyingu zájmových skupin nedošlo ke schválení ustanovení, která poškodí české spotřebitele. Nedávno naše snahy vyústily v jednu z nejzásadnějších prospotřebitelských změn telekomunikační legislativy posledních let, když letos v červenci Senát PČR schválil novelu zákona o elektronických komunikacích v podobě, kterou dlouhodobě prosazujeme v naší kampani Za férové operátory.

Námi organizované hromadné změny poskytovatelů služeb ušetřily českým spotřebitelům miliony korun. Uspořádali jsme již tři aukce: dvě přinesly účastníkům levnější ceny za plyn a elektřinu, jedna nabídla levné mobilní tarify. Do změn se celkem zapojilo přes 299 000 spotřebitelů, kteří dali najevo, že nechtějí zbytečně draze platit za služby, které lze získat i výhodněji.

V neposlední řadě rozšiřujeme veřejné povědomí o spotřebitelských právech a naše poradna ročně pomůže desítkám tisíc spotřebitelů při řešení problémů.

Věděli jste, že

300

Tolik vydání časopisu dTest za 25 let vyšlo.

18 000

Otestovali jsme přes 18 000 výrobků.

172 000

Otestování jedné dětské autosedačky stojí 172 000 Kč.

185 000

Od roku 2011 naše právní poradna vyřídila více než 185 000 dotazů.

16 752

Tolik položek se nachází v naší databázi nebezpečných výrobků.

170 000 000

Bezmála 170 milionů korun celkem ušetřily české domácnosti v naší loňské aukci dodavatelů energií.

 

Pomáháme všem

Všem návštěvníkům našeho webu nabízíme bezplatné služby a informace, které pomohou při výběru dobrého výrobku nebo prodejce:

Kompletní seznam všech užitečných nástrojů naleznete zde.

 
x