Ztráta záručního listu

Spotřebitelský dotaz

Do železářství v Táboře jsem přinesl zde zakoupenou el.vrtačku na reklamační opravu s originálním nákupním dokladem ale nemám záruční list. Prodejce mi řekl, že vrtačku na opravu odešle ale že mi stejně bude vrácena neopravená protože bez záručního listu ji servis nepřijme. Je prosím toto řešení správné? Mohu ještě něco pro věc udělat?

Doporučení časopisu dTest

Prodávající odpovídá za vady, které se na věci projeví ve lhůtě nejméně do 24 měsíců od převzetí věci, dle § 2165 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. K tomu, abyste v této lhůtě uplatnil reklamaci, jste ze zákona povinen prokázat, že jste věc koupil u daného prodávajícího a stále plyne záruční doba. Toto je možné prokázat jakkoli, např. i svědectvím blízké osoby, Vámi uváděný originální nákupní doklad je tedy velmi silným důkazním prostředkem. Prodávající po Vás není oprávněn požadovat originální záruční list, jednalo by se o zakázané ujednání, dle § 1814 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, jež by omezovalo Vaše práva z vadného plnění. Pro tento postup byste na prodávajícího mohl rovněž podat podnět dozorovému orgánu, tj. České obchodní inspekci. Za vady dle zákona odpovídá vždy prodávající a ne autorizovaný servis, jako jeho smluvní partner. Podmínky servisu jsou pro tuto odpovědnost prodávajícího tedy irelevantní, dle § 2172 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Na tyto všechny skutečnosti prodávajícího upozorněte a trvejte si na uplatněné reklamaci a jejím vyřízení do 30 dní.

Jiná situace by byla pouze tehdy, kdy by již uplynula zákonná záruční doba (2 roky od koupě) a Vy byste chtěl uplatňovat práva ze záruky, kterou nad rámec svých zákonných povinností poskytuje prodejce. Pak by nestačilo pouze prokázat, že jste zboží u prodejce zakoupil, ale bylo by nutné také doložit, že Vám náleží práva z prodloužené záruky.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest