Zrušení smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Uzavřel jsem smlouvu s T - mobile na kamenné prodejně , poté vše rozmyslel a chtěl zrušit. Do jaké doby od uzavření mohu smlouvu zrušit bez poplatků a pokut?

Doporučení časopisu dTest

Občanský zákoník ve svém ustanovení § 1829 stanoví, že spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů (a to bez sankce). Toto ustanovení se však použije pouze u smluv uzavíraných distančním způsobem (např. po telefonu) či mimo obchodní prostory (např. při podomním prodeji).

Smlouva by byla posuzována jako smlouva uzavřená mimo obchodní prostory i v případě, kdyby sice byla uzavřena na kamenné prodejně, pokud by k jejímu uzavření došlo bezprostředně poté, co Vás podnikatel oslovil mimo obchodní prostory (viz ustanovení § 1828 odst. 2 písm. a) občanského zákoníku).

Pokud jste smlouvu uzavřel na kamenné prodejně (aniž by k uzavření smlouvy došlo bezprostředně poté, co Vás podnikatel mimo obchodní prostory oslovil), pak ze zákona nemáte právo uzavřenou smlouvu bez sankce do 14 dnů zrušit.

Pokud jste uzavřel smlouvu na dobu určitou, pak takovou smlouvu můžete vypovědět ihned, avšak operátor po Vás může požadovat úhradu, která nesmí přesáhnout 1/5 zbývajících paušálů (nebo 1/5 zbývajících minimálních plnění), přičemž tento horní limit se nevztahuje na dotované přístroje (viz ustanovení § 63 odst. 1 písm. p) zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích).

Pokud jste uzavřel smlouvu na dobu neurčitou, pak takovou smlouvu můžete vypovědět v souladu s výpovědní lhůtou uvedenou ve Vaší smlouvě (popř. v obchodních podmínkách). Tato lhůta zpravidla činí několik týdnů.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest