Zrušení objednávky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den - prosím o zodpovězení. V pondělí (13.6.) jsem uzavřela závaznou objednávku na koupi auta s pravděpodobným dodáním za rok a půl. Z důvodu nečekaných výdajů bych ji chtěla ale zrušit. V závazné objednávce se zavazuji zaplatit 10 procent ceny, ale kupní smlouvu ještě nemám, proto si myslím, že by to neměl být problém. Sdělte mi, prosím, jestli to půjde. Dle Občanského zákoníku mám právo odstoupit do 14 dnů, ale nevím, jestli to jde bez problémů i u koupi auta, když nemám kupní smlouvu, ale pouze závaznou objednávku. Velmi děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Pro posouzení Vašeho případu je podstatné, že závazná objednávka, kterou jste uzavřela, je pravděpodobně kupní smlouvou (přestože tak není nazvána). Dle § 555 odst. 1 občanského zákoníku totiž platí, že právní jednání se posuzuje podle svého obsahu. Kupní smlouvou se dle § 2079 občanského zákoníku prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní, a kupující se zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu. Pokud je z obsahu závazné objednávky zřejmá vůle stran upravit si tímto způsobem vzájemná práva a povinnosti, jde o kupní smlouvu - a to bez ohledu na skutečnost, zda je právní jednání označeno jako "závazná objednávka", nebo "kupní smlouva". Je proto nezbytné, abyste si prostudovala veškeré dokumenty včetně "závazné objednávky" a ověřila si, zda z ní vyplývají vzájemná práva a povinnosti dle výše popsaného § 2079.

Vzhledem k tomu, že jde pravděpodobně o kupní smlouvu (standardně "závazné objednávky" splňují podmínky pro to, aby se jednalo o kupní smlouvu), nabízejí se odlišná řešení s ohledem na to, zda byla objednávka uzavřena přes internet, nebo přímo v provozovně prodávajícího. Pokud jste objednávku prováděla přes internet, uplatní se § 1829 občanského zákoníku a skutečně můžete odstoupit do 14 dnů. V takovém případě by prodávající nebyl oprávněn po Vás požadovat jakékoliv platby (a již provedené platby by Vám musel vrátit).

Pokud smlouva byla uzavřena v provozovně prodávajícího, § 1829 se neuplatní. Smlouvou byste byla vázána a její zrušení by bylo možné jedině za podmínek stanovených ve smlouvě. Pokud smlouva tuto otázku neupravuje, bylo by její zrušení problematické. Dle § 1759 totiž platí, že smlouva strany zavazuje. Lze ji změnit nebo zrušit jen se souhlasem všech stran, anebo z jiných zákonných důvodů (které ale v tomto případě dány nejsou).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest