Zrušení letu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, Tuskish Airlines me oznamili minuly patek zruseni letu dne 21.12 ve 2:05 rano z Istanbulu na SEZ. Nabidli sice nahradni let ale ten je uz 20.12 ve 20:55, nabidli i vraceni penez. Mam ale koupenou take od Turkish Airlines bohuzel separatni letenku z Vidne do Istanbulu na kterou zruseny let navazoval. Bohuzel letecka spolecnost odmita jakoukoliv vstricnost preknihovat let z Vidne do Istanbulu dne 20.12. tak, abych nahradni let ve 20:55 z Istanbulu stihl. Pritom jsou lety dostupne a dokonce se prodavaji i dnes levneji nez muj puvodni.
Je mozne se domoci nejak teto vstricnosti nebo v pripade, ze neuspeju s prebookovanim letu z Vidne, tak mimo vraceni penez za puvodni letenku ze zruseneho letu (coz nabizeji) pozadovat i odskodneni (nekde jsem cetl az 250EUR), ktere by me castecne kompenzovalo naklady na nevyuzite letenky z Vidne do IST (cestu bych tedy uplne zrusil i vcetne tech nezmenenych letenek z Vidne)? Jak je moc pravdepodobne, ze by to odskodneni bylo priznano? Nebo je nejaka zkusenost, ze pri natlaku na leteckou spolecnost nakonec ustoupi? Jak postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Jelikož cestujete s leteckou společností Turkish Airlines, což je společnost, která nejspíše není registrována v Evropské unii a nejedná se o let ze země Evropské unie, pak se na Vás nevztahují evropská nařízení, která upravují finanční kompenzaci za zrušení letu (např. Vámi zmíněných 250 Euro).

Evropská ochrana cestujících se na Vás vztahuje jen, pokud odlétáte z letiště umístěného na území členského státu EU, Norska, Islandu a Švýcarska. Pokud odlétáte z letiště na území jiného státu, evropské právo Vás chrání, pokud je let provozován dopravcem Unie.

Evropská ochrana cestujících by se na Vás tedy mohla vztahovat pouze v případě letu z Vídně do Istanbulu. Podle evropských nařízení se poskytuje finanční odškodnění jen v případě, kdy je Vám zrušen let méně než 14 dní předem. Navíc tento let Vám nebyl zrušen a je to pouze let na zrušený let navazující. Obáváme se tedy, že odškodnění Vám přiznáno nebude.

Jedním z principů Evropské unie je ochrana slabší smluvní strany nad rámec mezinárodních smluv, proto je velice pravděpodobné, že pokud Vám nenáleží ochrana podle evropských nařízení, nenáležela by Vám ochrana ani podle mezinárodních smluv.

Doporučujeme Vám obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum, které se zabývá právy v letecké dopravě v Evropské unii. Toto centrum Vás může informovat o oprávněnosti Vašeho nároku a o tom, zda se v případě Vašich letů na Vás evropská ochrana cestujících vztahuje, či nikoliv.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest