Zrušení kupní smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Minulé pondělí jsem objednal vanovou zástěnu a zaplatil v kamenném obchodě. Termín dodání je 2 týdny. Nyní jsem ale zjistil, že se mi nehodí. Můžu odstoupit od kuní ceny a žádat o vrácení všech peněz?

Doporučení časopisu dTest

Právo na odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů od uzavření smlouvy, potažmo ode dne převzetí věci, a to i bez udání důvodu, by Vám podle zákona náleželo jedině v případě, že byste smlouvu uzavřel na dálku (typicky např. přes internetový obchod) nebo mimo obchodní prostory. V tomto případě byste měl právo na vrácení plné kupní ceny a zároveň také nákladů na dodání věci.

V případě koupě v kamenné prodejně však nemáte zákonem stanovené právo na odstoupení od kupní smlouvy do 14 dní. Občanský zákoník totiž vrácení bezvadného zboží koupeného v klasické kamenné prodejně nepřipouští, avšak mnoho podnikatelů zákazníkům v tomto směru vychází vstříc a umožňuje za jimi nastavených podmínek výměnu či dokonce vrácení zboží do určité doby. Možnost vrácení zboží (a to i např. bez udání důvodu) by tedy musela být prodávajícím předem stanovena a zakotvena v obchodních podmínkách.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest