Zobrazení informace o DPH v e-shopu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda je nutné zobrazit výši DPH v e-shopu a informovat mne tak o její výši.

Doporučení časopisu dTest

Podnikatel je povinen sdělit spotřebiteli ještě před uzavřením smlouvy cenu zboží, případně způsob jejího výpočtu včetně všech daní a poplatků. Ustanovení § 1821 občanského zákoníku stanoví, že pokud podnikatel spotřebiteli nesdělil údaje o dalších daních a poplatcích, které spotřebitel ponese není spotřebitel povinen tyto daně, poplatky nebo náklady podnikateli hradit.

Pokud tedy podnikatel, který je plátcem DPH, v e-shopu uvádí pouze ceny bez DPH a neuvede cenu s DPH ani v posledním kroku před učiněním objednávky, pak nemá právo požadovat po spotřebiteli navýšení ceny o DPH.

Podnikatel se tak dopouští klamavého opomenutí ve smyslu ustanovení § 5a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud na takového podnikatele narazíte, pak o něm můžete podnětem informovat Českou obchodní inspekci.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest