Životní pojištění

Spotřebitelský dotaz

Prosím o radu s uzavřeným životním pojištěním. Dnem 21.07.2009 jsem uzavřel životní pojistku. S počátkem pojištění 22.7.2009. U společnosti AEGON. V měsíci listopadu 2016 mě kontaktoval obchodní zástupce společnosti AEGON, že proběhla změna tarifů podílových fondů, které jsou pro mě nevhodné a nabídl změnu na jiný tarif, který bude výhodnější pro mě, při plnění pojistného. Celý rozhovor o nové smlouvě vyzněl, tak že jde o přeměnu stávající smlouvy na jinou nikoli o uzavření nové smlouvy, výslovně tvrdil, že tzv. platit budu měsíčně stejný poplatek. Tak jsem uzavřel pojistnou smlouvu na životní pojištění 30.11.2016 s počátkem plnění 1.12.2016 a koncem pojištění 1.12.2045. Při podepsání nové smlouvy, jsem dostal instrukce od obchodního zástupce, že v příkazu k úhradě musím přepsat co nejdříve variabilní symbol na nové číslo pojistné smlouvy, čímž se můj úsudek, že jde pouze o změnu smlouvy umocnil. Dne 20.2.2017 Jsem dostal upomínkovou SMS zprávu od pojišťovny AEGON o nezaplaceném dvouměsíčním pojistném plnění s počátkem pojištění 22.7.2009 čili na první smlouvu. Telefonní operátor pojišťovny AEGON mně sdělil, že jsem skutečně uzavřel novou druhou smlouvu. Také jsem se dověděl, že jsem promeškal 8 denní a 2 měsíční lhůtu pro odstoupení od smlouvy. Operátor pojišťovny AEGON mě dále nesdělil na jakou nadřízenou osobu tohoto obchodního zástupce se mohu obrátit, protože toto zastupování provádí externí firma. Operátor pojišťovny AEGON mě odkazoval na řešení problému se stejným obchodním zástupcem, který mě uvedl v omyl, čemuž bych se rád vyhnul, neboť pozbyl mou důvěru. Operátor pojišťovny AEGON mě navrhl poslat výpovědní dopis na centrálu společnosti AEGON, která bude platná od 60ti dnů od dne doručení. Nicméně neznám přesné podmínky pro odstoupení a nevím jaké budou následky předčasné výpovědi smlouvy trvající do konce pojištění 1.12.2045. Pokud znáte nějaké účinné řešení této situace, velice mi pomůžete.

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 583 občanského zákoníku stanoví, že jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné. Ve Vašem případě bude však pravděpodobně problematické prokázat, že jste byl druhou smluvní stranou uveden v omyl. Předpokládáme, že nemáte nahraný rozhovor s obchodním zástupcem, který Vám sdělil nepravdivé informace.

Ustanovení § 2789 odst. 1 občanského zákoníku stanoví, že musí-li si pojistitel být při uzavírání smlouvy vědom nesrovnalostí mezi nabízeným pojištěním a zájemcovými požadavky, upozorní ho na ně. Pokud tedy pojistitel tuto povinnost nesplnil, můžete po něm v souladu s ustanovením § 2910 občanského zákoníku požadovat náhradu škody, která Vám jeho jednáním vznikla.

Kdybyste smlouvu uzavřel prostředkem komunikace na dálku (např. přes telefon), tak byste měl dle § 1846 odst. 1 občanského zákoníku právo od smlouvy o životním pojištění odstoupit ve lhůtě třiceti dnů ode dne, kdy jste byl podnikatelem informován, že byla uzavřena smlouva na dálku. Tato lhůta však již nejspíš uplynula. Ovšem pokud byste mohl prokázat, že Vám pojišťovna nebo obchodní zástupce poskytl klamavý údaj, pak byste dle ustanovení § 1846 odst. 2 občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb.) měl právo od smlouvy odstoupit do tří měsíců ode dne, kdy jste se o tom dozvěděl nebo dozvědět měl a mohl.

Vypovědět smlouvu bude nyní možné pouze za předpokladu, že tak stanoví Vaše smlouva. Možnost výpovědi však bývá v těchto případech velmi nevýhodná. Zákon Vám umožňuje vypovědět smlouvu o životním pojištění bez jakékoli sankce pouze v dvouměsíční lhůtě po jejím uzavření, a to podle § 2805 písm. a) občanského zákoníku.

S Vaším problémem se můžete obrátit na finančního arbitra (http://www.finarbitr.cz/cs/), který Vám pomůže Váš problém vyřešit mimosoudní cestou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest