Záruka na opravu - práce a náhradní díly

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, na tepelném čerpadle se objevil problém po záruce. Dodavatel mi vyšel vstříc a opravu provedl na svoje náklady (náhradní díly + práce), resp. byl donucen, protože nebyly dodrženy instalační předpisy a poškození bylo pravděpodobně způsobeno právě tímto porušením (nadměrné přetěžování a opotřebení). Nic jsem nehradil, pouze jsem podepsal servisní list s prací technika, že vyměnil to a to a že zařízení je opět funkční + že oprava jde na náklady dodavatele. Nyní se objevil další problém - na náhradních dílech, které při opravě použil (pravděpodobně bude nutná výměna jednoho z dílů). Jaká je v tomto případě zákonná záruční doba na tyto vyměněné náhradní díly?

Doporučení časopisu dTest

Není zřejmé, zda byla oprava provedena v rámci zákonné záruky na zakoupené čerpadlo nebo zda se jedná o opravu mimozáruční.

V případě mimozáruční opravy se použije ustanovení § 2596 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, dle něhož má zhotovitel díla stran věci, kterou opatřil, postavení prodávajícího. Na náhradní díly by tedy byla standardní 24 měsíční záruka dle § 2165 odst. 1 občanského zákoníku.

Pokud by se jednalo o výměnu dílů v rámci záruční opravy, pak není běh nové záruční doby právně jistý. Vzhledem k rozdílnému znění nového občanského zákoníku oproti předchozí právní úpravě se lze setkat s různým výkladem. My však máme za to, že na vyměněné součástky běží od převzetí zcela nová záruční doba v délce 24 měsíců.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest