Záruka na náhradní díl v autoservisu

Spotřebitelský dotaz

Máme auto již po záruce. V autorizovaném autoservisu jsme nechali vyměnit zadní brzdové třmeny, neboť se zadrhávaly. Servis nás přesvědčil, že je pro nás výhodnější použít jimi repasované zboží, a nikoliv zcela nové (cena repasovaného dílu je poloviční cca 3500 Kč/ks).

Nyní po roce a půl se stejná závada objevila znovu. V jiném servisu jsem si ověřil, že brzdové třmeny nejsou díly, které by podléhaly tak rychlému opotřebení. Na rozdíl např. od samotných brzdových destiček, které se samozřejmě opotřebovávají běžným užíváním auta.

Je možné reklamovat náhradní díl, který nám byl namontován? Na internetu jsem dohledal pouze rady, které vyplývaly ze starého obč. zákoníku, který údajně rozlišoval, jakým způsobem byly díly účtovány, tedy jako oprava, nebo jako samostatný nákup dílu a následná montáž. V paragrafech nového obč. zákonu jsem se ztratil.

Doporučení časopisu dTest

Spotřebním zbožím je i náhradní díl opatřený k provedení opravy, v souladu s § 2596 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a servis za něj odpovídá jako prodávající. Záruka na spotřební zboží je podle § 2165 odst. 1 občanského zákoníku 24 měsíců od jeho převzetí. V případě, že se jedná o zboží repasované, tj. použité, je přípustné, po dohodě s Vámi, dvouletou záruční dobu zkrátit až na dobu jednoho roku. Ověřte si na faktuře od servisu, je - li tam uvedena zkrácená záruční doba.

Jestliže Vám záruční doba dosud neuplynula, máte právo vadné třmeny reklamovat a požadovat opravu, slevu z ceny, přicházejí-li tyto způsoby v úvahu, nebo požadovat vrácení peněz. Na dodání nových třmenů s odkazem na § 2171 občanského zákoníku nárok nemáte, ledaže byste se se servisem dohodl jinak.

Servis je povinen vyřídit Vaši reklamaci nejpozději do 30 dnů od jejího uplatnění, dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest