Záruční oprava dveří

Spotřebitelský dotaz

Chtěl bych se informovat na to jakým způsobem má být řešena problematika záruční opravy. Jedná se o problém který vznikl po době cca 22 měsíců po provedení práce. Matka si nechala ve Slaném namontovat bezpečnostní dveře a nyní po 22ti měsících používání se nedají zamknout na dva západy ale pouze na jeden. Podnikatel který tuto práci vykonal je z Prahy 10 Strašnice. A nyní vznikl problém při objednávce opravy v záruční lhůtě, podnikatel požaduje po matce proplacení cestovních výloh protože podle jeho slov je to do Slaného přece jen z ruky a zadarmo tam nechce cestu vykonat. Proto otázka zní : má na toto ze zákona nějaké právo?

Doporučení časopisu dTest

Hezký den,

z Vašeho dotazu nevyplývá, zda byla na namontování dveří sjednána písemná smlouva, případně co je v ní zmíněno o záruce. Ze zákona je na zhotovení věci záruční doba pouhých šest měsíců, jestliže tedy nebyla ve smlouvě dána lhůta delší, bohužel již nemá zhotovitel vůči Vaší mamince žádné povinnosti. Je-li záruka smlouvou oproti zákonu prodloužena, řídí se právo na vyřízení reklamace (včetně nákladů na její vyřízení) ustanoveními smlouvy.