Záruční doba u prací na novostavbě

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím Vás, jak je to u novostavby se zárukou na elektrikářské, topenářské a vodoinstalační práce s dodávkou materiálu (radiátory, kotel, bojler, podlahové topení, rozvody plynu, vody, topení)? Je také záruka 5 let? Hrubou stavbu dělala jiná firma, která na ni poskytla záruku 5 let, další práce dělají jednotliví živnostníci (elektrikář, vodař, topenář).

Doporučení časopisu dTest

Na Váš dotaz bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Rozhodující je, zdali lze elektrikářské, topenářské a vodoinstalační práce podřadit pod právní pojem stavba, resp. zdali jsou elektrikářské, topenářské a vodoinstalační práce součástí stavby, popř. její úpravou.

Obecná lhůta k uplatnění práv z vadného plnění u smluv o dílo činí 2 roky od předání díla (viz ustanovení § 2618 občanského zákoníku). Z této obecné lhůty stanoví občanský zákoník výjimku u stavby, a to v ustanovení § 2629 odst. 1 občanského zákoníku.

Definice pojmu stavby je diskutabilní, a to nejen v rámci soukromého práva, ale i v rámci práva veřejného.

Např. komentář k § 506 občanského zákoníku (Lavický a kol., Občanský zákoník I. Obecná část (§ 1−654), 1. vydání, 2014) definuje stavbu takto: "Zákon zavádí v § 506 legislativní zkratku pojmu stavba. Jedná se jak o stavby zřízené na pozemku, tak o jiná zařízení. Přestože to zákon výslovně nestanoví, lze za stavbu zřejmě považovat pouze takový výsledek stavební činnosti, který je s pozemkem spojen (to ostatně vyplývá již z § 505 a dále z použitého termínu „včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech“). Není přitom rozhodné, zda se jedná o spojení trvalé či dočasné."

Komentář k ustanovení § 2623 občanského zákoníku (Švestka, Dvořák, Fiala a kolektiv, Občanský zákoník - Komentář - Svazek I–VI , 1. vydání, 2014) i článek publikovaný v Bulletinu advokacie (prof. JUDr. Karel Marek, CSc., Ke smlouvě o dílo podle nového občanského zákoníku, publikováno 15.10.2013) pak říkají o stavbě následovné: "Stavbou se rozumí stavební dílo bez zřetele na jeho stavebně technické provedení, účel a dobu trvání. Kromě jednoduchých či liniových staveb, a to zvláště u staveb průmyslových, se stavba pravidelně člení na: stavební část stavby (která však zahrnuje i jiné než stavební dodávky, a to ty, které do stavební části přísluší, např. světelné elektroinstalace, zdravotní techniku, rozvody ústředního vytápění apod.) a technologickou část stavby (nazývanou též strojně-technologickou částí stavby)."

Z tohoto důvodu se přikláníme k výkladu, že se na elektrikářské, topenářské, vodoinstalační a popř. jiné podobné práce použije úprava, která řeší stavbu jako předmět díla. Záruční doba na tyto práce by tak v souladu s § 2629 odst. 1 občanského zákoníku měla činit 5 let.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest