Zaplacený hotel na Booking.com

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, s rodinou jsme leteli od 17.8. do 20.8. do Londyna. Hotel jsme zabookovali na Booking.com po priletu jsme prisli na hotel a tam nas recepce "donutila" zaplatit predem, ze to tak u nich chodi. Pote nas odvedli do pokoje ve sklepe, bez oken. Pokoje byly spinave, pachnouci po toalete, vlhke zdi kde padala omitka. Povleceni bylo spinave ale dle hotelu bylo vse v poradku. Pozadal jsem o jiny pokoj. Pry uz jine volne nebyly. Okamzite jsem kontaktoval Booking.com a ti se snazili dovolat na recepci a tuto zalezitost vyresit. Bohuzel hotel se k tomu postavil negativne. Okamzize jsme udelali check out a odesli do jineho hotelu. Pozadoval jsem vraceni penez ale odmitli to. Booking.com nasi reklamaci zamitl. Bohuzel fotky nemame, hotel nam je poridit nedovolil. Nevite jak postupovat? Booking se haji ze jsou pouze zprostredkovatele.

Doporučení časopisu dTest

Společnost Booking.com B.V. provozuje platformu, prostřednictvím níž mohou poskytovatelé ubytování nabízet své produkty a služby a přes kterou mohou návštěvníci platformy provádět rezervace. Smluvními stranami smlouvy o poskytnutí ubytování jsou tak spotřebitel a provozovatel apartmánu. Za kvalitu konkrétních poskytovaných služeb by měl primárně nést odpovědnost přímo poskytovatel služeb.

Tím, že si rezervujete ubytování skrze portál Booking.com, vytváříte si rezervaci ubytování u poskytovatele služeb, nikoliv u portálu Booking. com. Od tohoto okamžiku rezervační portál vystupuje výhradně jako prostředník mezi Vámi (jakožto spotřebitelem) a poskytovatelem, který předá informace o rezervaci příslušnému poskytovateli a pošle jeho jménem e-mail s potvrzením rezervace.

Pokud jde o odpovědnost rezervačního portálu, ten odpovídá dle svých obchodních podmínek (dostupné na: https://www.booking.com/content/terms.cs.html) dle čl. 9 pouze za:
- přímé škody, které by spotřebitel skutečně utrpěl, zaplatil
- škody, které vznikly v souvislosti s prokazatelnými nedostatky při plnění povinností rezervačního portálu souvisejících s poskytováním služeb.
Rezervační portál odpovídá až do výše celkové ceny vaší rezervace, jak je uvedena v potvrzovacím e-mailu.

Vzhledem k tomu, že Booking.com se ve svých obchodních podmínkách nikde nezavazuje, že by při vyřizování reklamací spotřebitelům pomáhal uplatňovat práva z vadného plnění u poskytovatele, není možné si toto u něj nárokovat. Jeho tvrzení, že je pouze zprostředkovatelem je tedy oprávněné. Ani nikde sám neuvádí, že by u něj spotřebitelé mohli práva z vadného plnění uplatňovat.

Společnost Booking.com (Czech Republic) s.r.o. je personálně a majetkově úzce provázaná se zahraniční společností Booking.com B.V. se sídlem v Nizozemí, a je její pobočkou pro Českou republiku. Z tohoto důvodu Vám doporučujeme, abyste se obrátili ohledně reklamace poskytnutých služeb na Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci, které nabízí bezplatnou, rychlou a efektivní poradenskou činnost ohledně evropského spotřebitelského práva se zahraničním prvkem. Webové stránky Evropského spotřebitelského centra naleznete na adrese www.evropskyspotrebitel.cz. Podrobný formulář stížnosti je k dispozici na webových stránkách www.evropskyspotrebitel.cz v záložce „Kontakty“. Ke stížnosti je třeba přiložit doklady, které máte k dispozici, např. kopii smlouvy, e-mailovou komunikaci s prodejcem. Na Evropské spotřebitelské centrum se můžete obrátit rovněž telefonicky na čísle 296 366 155 nebo elektronicky na e-mail esc@coi.cz. ESC pro ČR sídlí na adrese Štěpánská 15, 120 00 Praha 2.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest