Zamítnutí reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dtest, rád bych vás požádal o pomoc se zamítnutím reklamace společností alza.cz.
Koupili jsme si 9.7.2021 RC model - člun na dálkové ovládání, tj. není to ani rok.
Se člunem jsme běžně a opatrně zacházeli - když jsme chtěli jít jezdit, člun jsme nabili a když nebyla sezóna - tj. přes zimu, člun jsme nechali uschovaný v krabici. Jsme velmi opatrní na své věci.
Z ničehož nic člun přestal fungovat. Na konci člunu jsou 2 vrtulky - jedna z nich se přestala točit.

Od alzy jsme dostali odůvodnění zamítnutím reklamace v tomto znění (zasílám celé znění v příloze - ve formátu .doc):
Číslo reklamace: ASRE22497954
Způsob vyřízení: Zamítnutí
Bližší informace: Reklamace byla vyřízena zamítnutím: Dlouhodobým ponecháním akumulátoru v nenabitém stavu zapojeného v modelu, dojde k jeho podvybití - zničení.

Důvod zamítnutí se mi zdá nelogický - člun stále fungoval, ale netočí se jedna ze 2 vrtulek. Navíc nechápu, že někdo nefunkčnost může vysvětlovat dlouhodobým ponecháním akumulátoru v nenabitém stavu. Baterie se nedá ze člunu vyjmout - je jeho součástí. Přes zimu se člun do vody prostě nepoužívá.

Děkuji za jakoukoliv pomoc v tomto směru. Rádi bychom věděli, jak postupovat.
Toto zamítnutí je nesmyslné. Za zboží chceme vrátit peníze nebo by jej měl prodejce opravit. Víme, že se se zbožím nic nestalo.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Doporučení časopisu dTest

Pokud prodávající reklamaci zamítne a písemně odůvodní, ale Vám tyto důvody zamítnutí nepřijdou příliš přiléhavé na tuto situaci, můžete se ještě před zahájením sporu obrátit na soudního znalce pro vypracování znaleckého posudku, kterým poté budete rozporovat odůvodnění zamítnuté reklamace. Vyjde-li posudek ve Váš prospěch, je nutné se opět obrátit na prodejce (nejlépe formou doporučeného dopisu s dodejkou) s odstoupením od smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace včas a řádně, což prokazuje právě přiložený posudek znalce. Cenu posudku lze oprávněně požadovat jako účelně vynaložený náklad spojený s reklamací (viz rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. 19 Co 470/2005). Seznam znalců je k dispozici na internetové stránce Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/soudni-znalci.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest