Založení ERA účtu na pobočce České pošty

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chci se zeptat zda se někdo setkal s podobnou záležitostí. Maminka (50let) nechávala zřídit pro babičku a pro sebe ERA účet k zasílání jejího důchodu. Vše proběhlo v pořádku, ale po cca 2 měsících jsme zjistili, že společně s účtem založila pracovnice také Červené konto (spořící účet), který je zpoplatněn. Smlouvu a ani zmínku o něm nikde nemáme. Pouze zpětně jsme zjistili, že společně s potvrzením založení účtu přišel dopis, že bylo založeno Červené konto.
Pracovnice v ERA bance mamince následně sdělila, že pošta toto dělá automaticky, protože z toho mají provize. Celé založení spořícího účtu, který jsme vůbec nechtěli (babičce je 90 let!!!) nás již stálo 900Kč.
Podali jsme reklamaci ohledně nechtěného založení účtu, ale reakce zatím nic. Je možné se nějak bránit, především aby se toto nestalo některému z důchodců, kterým na poště neustále vnucují nějaké výhodné služby?

Doporučení časopisu dTest

Jestliže se ve smlouvě nehovoří o založení spořícího účtu a žádná další smlouva nebyla podepsána, neexistuje právní titul, na zákldě kterého by po Vás ERA mohle poplatek vymáhat. Spořicí účet nemůže být bez Vašeho souhlasu automaticky zřízen, aniž byste o tom byla dopředu informována.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest