zálohování dat

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Koupila jsme si před rokem počítač přes internet - respektive jsme si ho nechala postavit na přání. Nyní, když jsem ho chtěla ráno zapnout jako vždy, se mi objevila na monitoru informace, že nemůže najít harddisk. Počítač jsem tedy, po předešlé konzultaci s prodejcem, odvezla na své náklady do Prahy na reklamaci. Zde mi předběžně sdělili, že opravdu bude chyba na harddisku a zřejmě mi ho vymění, ale problém bude v datech. Udělala jsem největší chybu a průběžně jsem si je nezálohovala. Zde jsem je tedy poprosila o vytvoření zálohy pokud to bude možné. Bohužel mi sdělili, že se jim to z disku nedaří stáhnout a budou ho muset zaslat do specializované společnosti a zavolají mi, kolik bude zálohování stát. Na můj dotaz, že pokud to bude drahé, zda si mohu harddisk odvézt a zeptat se nějaké další společnosti na zálohu, mi byla poskytnuta záporná odpověď. Buď tady u té společnosti nebo nic. Je takové jednání možné? Moc děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, i přes uplatněnou reklamaci je hardisk stále Vaším majetkem a máte právo s ním nakládat. Problém však může nastat následně s uznáním reklamace, mohlo by se stát, že v případě zásahu třetí strany nebude chtít firma reklamaci uznat a nastane prokazování, kdo vadu způsobil. Pokud jste ovšem ochotna toto riziko podstoupit, trvejte na tom, že se jedná o Váš majetek a budete s ním dle svého uvážení nakládat.