Zákazník v průběhu záruky několikrát sám zasáhl do zařízení

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v prosinci 2016 jsme prodali jako firma PC zákazníkovi se zárukou 24 měsíců. Od té doby si zákazník v PC vyměnil některé komponenty, několikrát přeinstaloval OS a neustále nám volá s tím, že mu na PC něco nefunguje.
Jak je to tedy se zárukou? Dle našeho názoru zákazník po dobu záruky nesmí do zařízení žádným způsobem zasahovat. Jak to tedy doopravdy je?

Doporučení časopisu dTest

Zákazník do zařízení může zasahovat, aniž by takové zásahy měly za následek zánik záruky, respektive úplnou nemožnost u Vás zboží reklamovat (požadovat bezplatnou opravu, výměnu zboží za nové či odstoupení od smlouvy). Je nutno ovšem posoudit konkrétní vady, které zákazník reklamuje a zjistit, zda tyto jsou důsledkem zásahu zákazníkem do zařízení. Zákazník nemá nárok na reklamaci takové vady, která byla zapříčiněna jeho zásahem do zařízení. Pokud vada nemá se zásahem do zařízení souvislost, potom má zákazník všechny nároky v rámci práv z vadného plnění zachovány a Vy máte povinnost takovou reklamaci vyřešit v souladu s ustanovením § 2158 a následujícími (Zvláštní ustanovení o prodeji zboží v obchodě) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále rovněž "OZ") a s ustanoveními zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Pokud by z Vaší strany nebyla vada zkoumána (resp. zjišťována souvislost vady se zásahem do zařízení ze strany zákazníka) a rovnou byste reklamaci zamítli z důvodu neoprávněnosti reklamace právě vzhledem k zásahu do zařízení, jednalo by se z Vaší strany o omezení práv z vadného plnění, což je ze zákona nepřípustné.

Ustanovení § 1814 písm. a) OZ říká, že se zvláště zakazují ujednání, která vylučují nebo omezují spotřebitelova práva z vadného plnění. Ustanovení § 2174 OZ říká, že ujednají-li strany ještě předtím, než kupující může uplatnit právo z vady věci, že se jeho práva omezí nebo že zanikají, nepřihlíží se k tomu. Rezignací na zkoumání příčiny vzniku vad, tedy plošné zamítání reklamací pro zásah do zařízení zákazníkem, byste porušovali zákon, neboť byste omezovali zákazníkova práva z vadného plnění.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest