Zákaz fotografování

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.
Několikrát jsem v televizi viděl doporučení, že když v obchodě někdo uvidí závadné zboží (např. plesnivé potraviny), má ho vyfotografovat a zaslat snímek obchodní inspekci. Jak se s tím srovnává zákaz fotografování v některých obchodech? Taková ceduje je např. u vchodu do prodejny Interspar v České Lípě.

Doporučení časopisu dTest

Názor, že natáčet a fotografovat v určitém obchodě bez souhlasu prodejce nebo přes jeho odpor může soukromoprávní subjekt, jakým jsou běžní občané, nesdílím.
Provozovna podnikatele je jeho prostorem podnikání, kde jsou nastavená jeho pravidla. Samozřejmě tato pravidla mají určité meze, které nesmějí porušovat zákon, ale zda si podnikatel ve své provozovně zakáže fotografovat a natáčet je jeho právem . A tento požadavek musí běžný návštěvník respektovat. Stejně jako je potřeba respektovat ochranu osobnosti každého občana, který projeví nesouhlas s tím, aby jej někdo natáčel nebo fotografoval.
Jiná situace je samozřejmě u veřejnoprávních subjektů, jakými jsou například Česká obchodní inspekce, nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa. Takové subjekty mají pravomoc vyplývající ze zákona si prostory, a zejména porušení povinností prodejce, v jeho provozovně dokumentovat.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest