Výpověď zplnomocnění k uzavření smlouvy s dodavatelem energií

Spotřebitelský dotaz

Dobry den. Duchodce (omylem, chybou) podepsal podomnimu obchodnikovi plnou moc na obstarani a uzavreni smlouvy s dodavateli energii (plyn + elektrina) pod pokutou 5.000Kc,-. Od podpisu uplynulo vice jak 14 dni. Je mozne toto zplnomocneni vypovedet bez naroku na smluvni pokutu? Jaky lze volit nejvhodnejsi postup ci strategii k dosazeni 'zneplatneni' tohoto nevyhodneho zavazku do budoucna?

Doporučení časopisu dTest

V případě uzavření smlouvy při podomním prodeji je skutečně možné odstoupit pouze ve lhůtě 14 dnů. Obchodník má ale povinnost Vás o možnosti odstoupení od smlouvy řádně poučit. Jestliže neprokáže, že Vám takové poučení poskytl, prodlužuje se lhůta k odstoupení od smlouvy o 1 rok.

Byl-li kdokoli při uzavírání smlouvy uveden druhou smluvní stranou v omyl o rozhodující okolnosti, je takové právní jednání neplatné. Uvedení v omyl však bývá v praxi velice obtížné prokázat.

Vypovědět smlouvu lze jen v případě, že je taková možnost stranami výslovně ujednána. Jedná-li se však o smlouvu na dobu neurčitou, pak lze závazek zrušit ke konci kalendářního čtvrtletí výpovědí podanou alespoň tři měsíce předem. To však za předpokladu, že smlouva neurčí jinou výpovědní dobu či možnost okamžitého ukončení bez výpovědní doby.

Ujednání o případné smluvní pokutě bude mít účinky pouze tehdy, pokud bude součástí samotné smlouvy. Dle nálezu Ústavního soudu ČR ze dne 11. 11. 2013, sp. zn. I. ÚS 3512/11, není totiž přípustné, aby se ujednání o povinnosti platit smluvní pokutu vyskytovalo pouze v obchodních podmínkách.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Předváděcí akce a podomní prodej Spotřebitelská poradna dTest