Výpověď smlouvy s bankou

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, mám vedený účet u KB. Vzhledem k přístupu banky jsem se rozhodl účet nevyužívat a přejít k jiné bance, rád bych se jej ale co nejdříve zbavil úplně. Vzhledem k tomu, že mi ještě není 18 let, a vzhledem k přístupu banky, která naprosto ke každému úkonu potřebuje, na rozdíl od jiných bank, zákonného zástupce, bych rád využil situace, která jistě dřív nebo později nastane, a to je změna podmínek. Mám v takovém případě právo vypovědět smlouvu s bankou pouze doporučeným dopisem, jak je běžné i u operátorů, bez přítomnosti rodičů a bez dalších požadavků? Účet jako takový je totiž můj, já jsem formálně klientem.

Doporučení časopisu dTest

Právní úpravu účtu obsahuje zákon č. 284/2009 Sb., o platebním styku. Ten v § 95 odst. 1 stanoví, že uživatel může smlouvu kdykoliv vypovědět, i když byla uzavřena na dobu určitou. Výpovědní doba nesmí být delší než jeden měsíc.

Právní jednání za nezletilého uplatňuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"). Podle § 31 se má za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Demonstrativní výčet právních jednání ke kterým nezletilý potřebuje souhlas rodiče je stanoven v § 898 odst. 2 občanského zákoníku. Patří sem například souhlas s právním jednání, kterým nabývá nezletilý nemovitou věc. V dané situaci nepovažujeme souhlas rodičů k výpovědi smlouvy o účtu za nutný, a to z toho důvodu, že výpověď smlouvy o bankovním účtu je přiměřená rozumovým schopnostem nezletilého.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest