Výpověď smlouvy o investičním životním pojištění

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, manžel byl okolnostmi donucen podepsat pojistnou smlouvu Investiční životní pojištění s agentem Broker Consulting u ČPP s tím, že zaměstnavatel posílá měsíční příspěvek na pojištění. I když manžel už má sjednané životní pojištění i penzijní připojištění, zaměstnavatel odmítl na tyto stávající produkty posílat příspěvek. Pouze jen na nově podepsanou smlouvu. Nebyl mu dán ani prostor k tomu, aby si smlouvu pročetl. Když jsme ji doma prostudovali usoudili jsme, že tato smlouva je pro něj nevýhodná, je uzavřena až do 65 let věku, tzn. že manžel by musel hradit i v době, kdy bude čerpat důchod a navíc má u stávajícího zaměstnavatele smlouvu jen na dobu určitou, takže není jisté jestli bude za rok mít práci a tudíž zaručený příspěvek od zaměstnavatele. Může bez poplatků zrušit tuto smlouvu a do jaké lhůty? Je to 14 dnů nebo 2 měsíce? Děkuji.

Doporučení časopisu dTest

V případě uzavření pojistné smlouvy platí, že ji můžete vypovědět jako pojistník, a to s osmidenní výpovědní dobou do dvou měsíců ode dne uzavření smlouvy podle § 2805 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Kdyby pojistná smlouva byla uzavřena prostředky komunikace na dálku (tzn. přes internet či po telefonu), potom byste mohli od smlouvy o životním pojištění odstoupit bez uvedení důvodů, a to do 1 měsíce od doručení informace, že k uzavření smlouvy tímto způsobem došlo. Zatímco odstoupením by se smlouva zrušila od počátku, při výpovědi závazky ze smlouvy vznikly a skončí uplynutím výpovědní doby počítané ode dne doručení výpovědi pojišťovně. Za tuto dobu budete muset uhradit poměrnou část pojistného.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest