Výpověď smlouvy a sankce

Spotřebitelský dotaz

Podepsal jsem smlouvu o přechodu z O2 family do T mobile mimo jejich kancelář,kurýr čekal na podpis mezi dveřmi,nebyl čas se se vším seznámit-řekl mi,že mohu od smlouvy odstoupit během 14 dnů, po této informaci jsem dokumenty podepsal.Pracovnice T mobilu mi druhý den řekla,že jsem to podepisovat nemusel,ale T mobile tu situaci vytvořil,protože to neposlal poštou a poslal kurýra,který podpis očekával ihned. Na podepsaných dokumentech není nic o sankci v případě výpovědi smlouvy před jejím plněním ve lhůtě 14 dnů.Mohu smlouvu vypovědět v této lhůtě bez sankcí ? T mobile vytváří nátlak,abych si to rozmyslel. S původním operátorem(O2 family) jsem se dohodl jen přes telefon,dostal jsem ještě lepší nabídku. Konkurenčním operátorem(T mobile) mi bylo sděleno ,že smlouvu uzavřenou přes telefon (O2 family),mohu vypovědět během 14 dnů také. Otázka zní,zda má T mobile nárok na nějakou sankci při výpovědi smlouvy s ním uzavřené a mnou podepsané.

Doporučení časopisu dTest

Z Vašeho dotazu nevyplývá, jakým způsobem došlo k uzavření smlouvy. Dle Vaší informace ohledně zaslání písemného vyhotovení smlouvy kurýrem předpokládáme, že k domluvě a uzavření smlouvy s T-Mobilem došlo např. po telefonu či jiným prostředkem komunikace na dálku (přes e-shop atp.). Poté Vám bylo kurýrem zasláno písemné vyhotovení smlouvy, které Vám byl operátor povinen zaslat dle ustanovení § 63 odst. 9 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích (dále jen "zákon o elektronických komunikacích").

V případě uzavření smlouvy prostředky dálkové komunikace, jak jsou uvedeny výše, máte ze zákona nárok na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodu. V případě uzavření smlouvy s operátorem Vám tato lhůta na odstoupení začíná běžet ode dne doručení písemného vyhotovení.

Právo odstoupit od smlouvy Vám vzniká přímo ze zákona. Jedná se o jednostranné právní jednání, které uplatňujete Vy, a které nepotřebuje žádné schválení či podobný úkon ze strany operátora. Zároveň operátor není oprávněn účtovat Vám jakékoli poplatky či sankce v souvislosti s Vaším právem od smlouvy odstoupit.

Jestliže již nechcete být vázán smlouvou s T-Mobilem a zároveň stihnete odstoupit od smlouvy ve 14 dnech od doručení jejího písemného vyhotovení, doporučujeme uplatnit odstoupení a na tomto trvat. Nedoporučujeme platit jakékoli sankce, které Vám T-Mobile v souvislosti s odstoupením případně účtuje.

V případě, kdy by s T-Mobilem nebyla rozumná domluva, doporučujeme obrátit se na dozorový orgán, kterým je Český telekomunikační úřad.

Jestliže však již nestihnete odstoupit do 14 dnů, nezbývá Vám než závazek s T-Mobilem vypovědět, pokud již nadále nechcete být smlouvou vázán. V takovém případě je ovšem nutné počítat se zaplacením úhrady, kterou je T-Mobile oprávněn Vám naúčtovat, a která nesmí přesáhnout jednu pětinu zbývajícího závazku. Oprávnění operátora účtovat výše zmíněnou úhradu vyplývá z ustanovení § 63 odst. 1 písm. p) zákona o elektronických komunikacích.

Upozorňujeme však, že vše výše uvedené platí pouze v případě, že jste smlouvu uzavřel jako spotřebitel (tedy nikoliv na IČ).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest